Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Gwiazda Afryki Botswana wycieczki pełne atrakcji turystycznych Afryki (...)

Gwiazda Afryki Botswana wycieczki pełne atrakcji turystycznych Afryki Południowej w kraju słoni - Botswanie

Piątek 7 września 2018, przez admin

Większą część terytorium Botswany zajmuje Pustynia Kalahari, gdzie utworzono szereg parków narodowych. To one przyciągają do tego dużego, afrykańskiego kraju coraz więcej turystów. Największą atrakcją Botswany są słonie, które można spotkać w Parku Narodowym Chobe.

Gdzie leży Botswana?

W głębi południowej Afryki leży Botswana. To kraj pozbawiony dostępu do morza, który graniczy z RPA, Namibią, Zimbabwe i Zambią. Jest on w wysokim stopniu uzależniony od innych państw. Stolicą i zarazem największym miastem Botswany jest Gaborone.

Botswana jest krajem pustynnym, a życiodajną wodę czerpie jedynie z bagiennego obszaru śródlądowej delty Okawango. Najważniejszą rzeką Botswany jest położona na południowo-wschodniej granicy Limpopo. To nad nią głównie koncentruje się życie mieszkańców Botswany.

Botswana, pomimo swojej izolacji w Afryce, ma bogactwo, którym są diamenty. Kraj produkuje 30 milionów karatów diamentów rocznie. To dwa razy tyle, ile wykopano w słynnej Wielkiej Dziurze w Kimberley. Największe kopalnie diamentów na świecie znajdują się w okolicach Orapy, właśnie w Botswanie.

Królestwo zwierząt

Prawdziwym skarbem Botswany są zwierzęta. Na jej terytorium żyje 941 gatunków, w tym 164 ssaków, 157 gadów, 80 ryb i 540 gatunków ptaków. Najwięcej gatunków żyje w delcie Okawango - czwartej najdłuższej rzeki na południu Afryki, która wypływa ze źródeł w Angoli. Na terenie Botswany tworzy ona niepowtarzalny system rozlewisk i jezior. W półpustynnym afrykańskim buszu można zobaczyć słonie. Botswana wycieczki prowadzi najczęściej na tereny Parków Narodowych. Tam nie sposób się nudzić, a safari na takich terenach jest prawdziwą gratką dla miłośników podglądania zwyczajów dzikich zwierząt.

Gdzie na safari w Botswanie?

Dobrym miejscem na wyprawę na safari samochodem terenowym jest Rezerwat Moremi. Znajduje się on dokładnie w delcie Okawango, a obejmuje swoim zasięgiem moczary i sawanny. Żyją tu liczne zwierzęta i setki tysięcy ptaków. Wrażenie na turystach przybywających do Botswany na safari robi wyprawa łodzią motorową na rozlewiska Okawango. Wodne safari ma zupełnie inny charakter niż te organizowane na lądzie. Podróżni płyną na przykład drewnianymi łódkami mokoro, przy okazji obserwując to, co dzieje się na brzegu i w wodzie.

Taką wycieczkę można połączyć z wyprawą na sawannę i busz w okolicach rezerwatu. To okazja na upolowanie tzw. Wielkiej Piątki Afryki aparatem fotograficznym. Wchodzą do niej takie zwierzęta jak lew, słoń afrykański sawannowy, nosorożec czarny, bawół afrykański i lampart.

Więcej egzotycznych gatunków zwierząt afrykańskich zobaczyć można w Parku narodowym Chobe w Botswanie, to jeden z najstarszych parków narodowych i trzeci co do wielkości po Parku narodowym Central Kalahari i Parku narodowym Gemsbok. To jedno z największych skupisk dzikich zwierząt na kontynencie afrykańskim. Park porastają suche lasy podrównikowe, zarośla, sawanny, a także tereny podmokłe. Na obszarze parku zobaczyć można nie tylko słonie, których populacja w Botswanie jest największa na świecie, ale i hipopotamy, zebry, żyrafy, nosorożce białe, bawoły, antylopy, lwy, lamparty, gepardy i higieny oraz ponad 400 gatunków ptaków. Podczas safari wodnego po rzece Chobe zobaczyć można nawet krokodyle.

Wizyta w Botswanie zapewnia turystom niesamowite wrażenia. Wspomnienia pozostałe po safari w parkach narodowych Botswany są bezcenne.