Internetowy poradnik

Strona główna > Rozrywka > Grzbietem Rudaw Janowickich

Grzbietem Rudaw Janowickich

Sobota 18 maja 2013, przez natatry

Rudawy to pasmo górskie położone we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Rudawy Janowickie po wojnie do roku 1947 nosiły nazwę Góry Łomnickie.

Główny grzbiet Rudaw Janowickich ciągnie się od przełęczy Kowarskiej (727 metrów) na południu do przełomu Bobra (380 metrów) na północy. W przeciwieństwie do silniej zróżnicowanych grzbietów poprzecznych odznacza się on dużą łagodnością, a nawet pewną monotonią linii.

Poszczególne wzniesienia różnią się bardzo niewiele w wysokości: Rudnik – 853 metry, Bobrzak – 839 metry, skalnik – 878 metry. Wędrówkę głównym grzbietem można kontynuować wprawdzie na całej jego długości – poczynając od Janowic i kończąc na Przełęcze Kowarskiej – ze względu jednak na mała atrakcyjność północnych i południowych części grzbietu podchodzi się zwykle i schodzi jednym z grzbietów bocznych, przechodząc główny grzbiet jedynie w jego najciekawszym, środkowym odcinku od Wołka do Skalnika. Odcinkiem tym biegnie wariant głównego szlaku sudeckiego (niebieski szlak).

Skalnik – Jest najwyższym szczytem Rudaw i ma 942 metry wysokości. W południowej części głównego grzbietu pełni on podobną rolę jak Wołek i Dzicza Góra w północnej; jest on mianowicie punktem węzłowym dla krzyżujących się tu grzbietów (głównego z południowym poprzecznym) oraz zbiegających się szlaków.

Skalnik posiada właściwie dwa szczyty; północny, wyższy ma 945 metrów i południowy, odległy od pierwszego o kilkaset metrów – niższy (935 metrów). Północny szczyt jest mniej ciekawy, płaski i słaby widokowo jest dla ruchu turystycznego niedostępny. Na południowym, obok niezagospodarowanego schronu turystycznego, znajduje się punkt węzłowy wielu szlaków z całych Rudaw. W odległości pięć minut od schronu wznosi się grupa skałek granitowych, z których rozciąga się jedyny w swoim rodzaju widok na Kotlinę Jelenigórską, rudawy i Karkonosze od mało znanej, wschodniej strony. Naprawdę warto zobaczyć, piękno gwarantowane.

Sudety Zachodnie nie oferują co prawda takich szczytów i przełęczy jak Tatry, a grzbiet Rudaw Janowickich nie jest tak piękny jak Czerwone Wierchy, ale mimo to warto polecić je turystą, którzy preferują szlaki w Tatrach i Karkonoszach.