Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Górski ekwipunek

Górski ekwipunek

Poniedziałek 16 lutego 2015, przez natatry

Wycieczki w wyższe partie gór wymagają ubioru mocnego, a zarazem wygodnego i skutecznie chroniącego przed wiatrem i chłodem.

Buty winny mieć wyższą cholewkę i podeszwę z karbowanej gumy (typu wibram), latem mogą być lżejsze, zimą cięższe ze skóry lub nieprzemakalnego tworzywa. Na tradycyjny ubiór turysty górskiego składają się: spodnie długie lub spięte pod kolanami, grube wełniane skarpety do kolan, koszula płócienna lub flanelowa chłonąca pot, 2 lekkie swetry – grubszy i cieńszy oraz nieprzewiewany, szczelnie zapinany anorak z kapturem. Ponieważ górska pogoda jest kapryśna, nawet w lecie konieczny jest zapas ciepłych rzez y – z czapką i rękawiczkami – oraz dobre okrycie od deszczu.

Dziś coraz częściej odzież z naturalnych włókien zastępują ubiory szyte z syntetycznych tkanin właściwościach termo aktywnych – transportują pot „na zewnątrz”, nie nasiąkają. Jeśli są dobrej jakości, znakomicie spełniają swoje zadanie. Zaleca się, by wszystkie warstwy odzieży, łącznie z bielizną, wykonane były z tkanin nowej generacji. Najlepszą ochronę przed deszczem i wiatrem stanowią oddychające kurtka i spodnie z tkaniny zespolonej i membraną a ich jednym mankamentem jest wysoka cena. Dopełnieniem stroju jest okrycie chroniące głowę przed słońcem, a także – niezależnie od pory roku – ciepła czapka i rękawiczki. Rezerwę stanowi kurtka puchowa, przydatna podczas postoju czy przymusowego biwaku. W zimie buty powinny osłaniać szczelnie przylegające ochraniacze.

Niezbędne drobiazgi to mapa i kompas, okulary przeciwsłoneczne, sprawna latarka, manierka, scyzoryk, mała apteczka. Jeżeli wybieramy się na wysokie szczyty np. na Krywań czy na Kasprowy Wierch warto zabrać lornetkę, widoki niezapomniane!

Niewygodne są wszelkie ręczne torby. Zamiast nich używa się plecaka, przy czym prócz większego, „bazowego”, dobrze jest mieć mniejszy na wycieczki, obydwa powinny mieć pas biodrowy. Niezależnie od pogody zawartość plecaka trzeba zabezpieczyć przed zamoknięciem (pakując rzeczy w worki foliowe).