Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Góralska magia

Góralska magia

Piątek 13 grudnia 2013, przez natatry

Góralski świat jest niezwykle intrygujący i magiczny, można znaleźć w nim wiele ciekawych jak i strasznych opowieści.

KościeliskaDla osób, które żyją z dala od miast i rozwiniętych cywilizacji, które ścierają się na co dzień z fascynującą i zjawiskową, a jednocześnie śmiertelną naturą gór, świat nadprzyrodzony istniał na równych prawach ze światem realnym. Wszystkie zjawiska przyrodniczo fizyczne oraz te atmosferyczne miały swoją symbolikę i wytłumaczenie, a co za tym idzie przeznaczenie.

Ogień miał za zadanie ochraniać przed złem i oczyszczać duszę ludzkie. Aby zapewnić bezpieczny wypas bydła, na hale przenoszono specjalne węgielki, których żar był podtrzymywany od wiosny do jesieni. Gdy gasł spodziewano się nieszczęść.

Górale przykładali ogromną wagę symboliczna do zwierząt. Kot miał za zadanie odstraszać czarownice. O tatrzańskich zwierzętach można poczytać również na portalu http://natatry.pl
Niedźwiedzie były symbolem siły. Dlatego też po polowaniu i zabiciu tego ogromnego ssaka, najpierw zjadano jego wątrobę, aby stać się silnymi jak niedźwiedzie.
Kiedy rodziły się owieczki, to obowiązkiem było pierwsza narodzoną oddać wilkowi na pożarcie, aby te w przyszłości nie napadały na całe stado.
Żmije budziły u górali największą zgrozę, nawet te zdechłe.
Górale wierzyli też w wilkołaki, które składały się w połowie z człowieka, a w połowie z wilka.

Nie można też zapomnieć o wierze w duchy i zjawy wszelkiej maści. Strzygi, dziwożony czy też mamuny wciągające ludzi do ziemi.

W dziewiętnastym wieku Podhale utrzymywało instytucje czarowników, działała ona bardzo aktywnie i wzbudzała dużą popularność.

Według przekonań ludzi czarownicy byli osobami, które weszły w kontakt z dobrym bądź złym duchem zawierając z nimi pakt krwi.