Internetowy poradnik

Strona główna > Zakupy > Gałka muszkatałowa, genialna przyprawa

Gałka muszkatałowa, genialna przyprawa

Historia gałki muszkatałowej

Czwartek 19 grudnia 2013, przez daro44

Pochodzenie gałki muszkatołowej zawsze było owiane tajemnicą. Do krajów europejskich przywędrowała dopiero w VI wieku dzięki pośrednictwu Arabów. Wcześniej znana była już w Egipcie. Drzewo muszkatołowca rośnie do 20 m. jako niskopienny krzew. Zwana jako „skarb w skorupce”

Gałka muszkatołowa znalazła zastosowanie głównie w kuchni. Jest dodawana raczej do ciast, słodkich deserów, przetworów mlecznych i sosów. Jeżeli jest dodawana do marynowania mięs to podkreśli i wzbogaci całą potrawę swoim mocnym aromatem. Wspaniale komponuje się z innymi przyprawami korzennymi np. z imbirem . Jest doskonała do szpinaku lub innych ciemno zielonych warzyw. Dodając gałkę do ciepłego napoju skutecznie poprawi krążenie i rozgrzeje. lecznicze działanie innych przypraw.

Niestety w medycynie gałka muszkatołowa nie cieszy się zbytnią popularnością. Zażywana w dużych ilościach powoduje halucynacje, omamy słuchowe, konwulsje oraz palpitację. Uznawana jako narkotyk nie jest często zalecana przez lekarzy czasami tylko podawana na uspokojenie organizmu i leczenie bezsenności. Spożywana w dużej ilości przez kobiety w ciąży może spowodować uszkodzenie płodu, łożyska lub poronienie. Na rynku napotkamy dwie postacie gałki: tartą i sproszkowaną.

Obie łatwo dostępne w naszych sklepach. Gałka muszkatołowa zachowa swoje właściwości i aromat, gdy będzie dobrze przechowywana. Prostym i dobrym sposobem na przechowanie muszkatołowca jest szklany i szczelny pojemnik np. słoik. Szkoda jest magazynować ta przyprawę ponieważ szybko zwietrzeje.