Internetowy poradnik

Strona główna > Społeczeństwo > Fotografia ślubna

Fotografia ślubna

Poniedziałek 5 maja 2014, przez Marek Konieczny

Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Nic dziwnego, że para młoda pragnie, aby był idealny, nie tylko we wspomnieniach. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego fotografa ślubnego by i po latach nie było wstyd pokazać wspólnych zdjęć. Idealny fotograf ślubny czeka na nas w internecie.

Dostępnych jest setki stron osób oferujących swoje usługi. Ponadto każda strona zawiera oczywiście portfolio przedstawiające przykładowe prace. Tylko od młodej pary i ich preferencji zależy którą wybiorą, przy czym nie trzeba udawać się na męczące spotkania ani nawet odbywać rozmów telefonicznych. Wszystko można zrobić na spokojnie w domu. Należy zdać się przede wszystkim na własny gust i ostrożnie podchodzić do opinii czy poleceń bliskich oraz znajomych.

Jak wiadomo, każdemu podoba się przecież coś innego. Gdy odpowiednia fotografia okolicznościowa jest już wybrana następnym krokiem jest zapoznanie się z cennikiem, który zwykle zamieszczony jest na stronie. Często także znajduje się tam grafik pokazujący czy dany termin jest wolny. Pozwala to znacząco skurczyć czas zabrany drugiej stronie a także zaoszczędzić własny.

Ważne jest by fotograf był osobą kontaktową oraz przyjemną w obyciu. Będzie on towarzyszył młodej parze przez cały dzień ich uroczystości, ważne więc by między obiema stronami pojawiła się nić porozumienia. Pozwoli to uniknąć przykrych wpadek lub niedopowiedzeń. Najważniejsza jest rozmowa, zadawanie pytań, dokładne wyjaśnianie wszelkich wątpliwości i problemów, jakie można przewidzieć.

Reportaż ślubny jest nie lada wyzwaniem dla każdego fotografa, dlatego ważne by miał on spore doświadczenie, im większe zaś, tym lepiej. Warto pamiętać, że na stronie mógł on zamieścić swoje najlepsze fotografie. Dlatego poprośmy o zaprezentowanie od 100 do 200 innych fotografii robionych seriami.

Dopiero ich wysoki poziom powinien być potwierdzeniem umiejętności danej osoby. Należy zwracać uwagę nawet na detale takie jak ilość zdjęć na których jest tylko para młoda lub goście, uchwycony jest wystrój kościoła, a także ważne jest to, czy fotograf umie oddać ludzkie emocje. Na koniec tego procesu warto dogłębnie zapoznać się z umową.

Zwróćmy uwagę na klauzule określające postępowanie w przypadku nagłej rezygnacji fotografa z wykonania zlecenia. Należy dokładnie określić czas pracy zleceniobiorcy. Także termin oddania zlecenia na ręce młodej pary wymaga dodatkowego ustalenia.


Autor: Piotr Szałański Photography