Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Ewolucja form ogrodzeń w ciągu wieków

Ewolucja form ogrodzeń w ciągu wieków

Piątek 19 lipca 2013, przez apgreff

Ogrodzenia mają wyznaczać granicę posiadłości. Dlatego też ważny jest ich ogólny zewnętrzny wystrój. Przez wieki ogrodzenia zmieniały się również pod względem zewnętrznym.

Wystrój i ogólne cechy ogrodzeń mają nierozerwalny związek z architekturą. Warto się zapoznać również z tym aspektem ewolucji ogrodzeń. Projektowaniem niektórych rodzajów ogrodzeń - podobnie jak projektowaniem domów - zajmują się architekci. Ogrodzenia panelowe stanowią jeden z typów ogrodzeń i polegają na montowaniu prostokątnych paneli do słupków, wyznaczających ogrodzenia.

Konstrukcję ogrodzenia stanowią wszystkie materialne części, ściśle powiązane z funkcją i kształtem budowli. Do kategorii naczelnej możemy tutaj zaliczyć konstrukcje ogrodzeń, bez których one rozsypałyby się i nie mogłyby wogóle istnieć. Konstrukcje owe są podstawowym warunkiem istnienia ogrodzeń. Chodzi tutaj np. o szkielet drewniany lub stalowy na odpowiednim fundamencie.

Na drugim miejscu są konstrukcje odgradzające i przegradzające. Grubość, ciężar oraz trwałość owych konstrukcji jest w różnym stopniu niezależna od konstrukcji nośnych, Możemy sobie tutaj wyobrazić konstrukcje z cegły, płyt ceramicznych, gipsowych, desek, a nawet blachy. Dokonanie wyboru będzie miało związek z funkcją ogrodzenia i warunkami klimatycznymi. W zakresie konstrukcji ogrodzeń mogą zachodzić różnice.

Wybór należy tutaj do architektów, którzy kierują się tutaj zasadą celowości i estetyki. To zaś zależy od możliwości nabycia określonych materiałów, środków transportu, maszyn budowlanych. Kiedy mówimy o formie ogrodzenia, musimy zdawać sobie sprawę z faktu, iż "forma" jest wyrazem łacińskim, który oznacza kształt. Nazwa owa może się odnosić zarówno do całości ogrodzenia, jak i jego części.

Wyraz ów obejmuje zatem bardzo szeroki zakres pojęć, co niekiedy może powodować kłopotliwe nieporozumienia. Dlatego też musimy przyjąć umownie termin "forma" stosowany dla całości ogrodzenia lub bardziej znaczących jego elementów. Mianem detali określa się otwory, oraz ich obramienia, cokoły, kraty i inne. Granica między formą i detalem nie zawsze jest wyraźna.

Jest oczywiste, że warunkiem dobrej formy jest dobra, logiczna konstrukcja. Ona zaś musi wynikać z racjonalnie zastosowanego materiału i harmonizować z funkcją ogrodzenia. Natomiast forma musi być zgodna z funkcją, konstrukcją i materiałem z jakiego zostało wykonane ogrodzenie.