Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Eklektyczny salon - co powinno się w nim znaleźć?

Eklektyczny salon - co powinno się w nim znaleźć?

Środa 12 czerwca 2019, przez admin

Wśród przeróżnych możliwości aranżacji wnętrz, z jakich możemy współcześnie korzystać, na szczególną uwagę zasługuje jeden styl - eklektyczny. Eklektyzm zakłada połączenie (nie mylić z pomieszaniem) elementów pochodzących z wielu epok i miejsc na świecie.

Obok mebli stylizowanych na ludwikowskie - stylowej sofy do salonu czy bogato zdobionego kominka znajdziemy elementy bardzo nowoczesne - szkalny stolik, industralną lampę. Dodatkowo na półkach mogą znajdować się błyszczące ozdoby w stylu glamour, a obok nich pamiątki z wakacji. Patrząc na salony urządzone według eklektycznych wskazówek możemy mieć wrażenie, że regułą jest tu brak reguł. Po części jest to prawda jednak pozorny misz-masz nie męczy oczu, nie sprawia przytłaczającego wrażenia. Salon w stylu eklektycznym zakłada różnorodność, ale też harmonię i lekkość. W końcu ma to być miejsce sprzyjające odprężeniu i wypoczynkowi.

Pozorny chaos, który przechodzi w harmonię

Pierwsze wrażenie, jakie odnosimy, widząc aranżację salonu w stylu eklektycznym, może być mieszane. Retro meble, industrialna lampa i podłoga w stylu vintage sprawiają wrażenie panującego w pomieszczeniu chaosu. Oto na tle industrialnej ściany z cegieł stoi mahoniowa witrynka rodem z XVIII wieku. Na środku pokoju szklany stolik a przy nim nowoczesna sofa w stylu chesterfield. Ponieważ pomieszczenie jest dosyć duże, przy stoliku zmieściła się kolejna sofa - w starym, ludwikowskim stylu. Czy nie jest tego wszystkiego za dużo? Mimo, że na pierwszy rzut oka taka mieszanka mebli i dodatków może wydawać się wybuchowa, to w przypadku stylu eklektycznego obowiązuje zasada: od przybytku głowa nie boli. Trzeba jednak umiejętnie dopasować do siebie poszczególne elementy tak, by po pierwszym, wizualnym zaskoczeniu poczuć harmonię przestrzeni.

Nowocześnie i z nutką tradycji. Idealny wystrój dla szukających kompromisu

Styl eklektyczny jest domeną osób, dla których odważne połączenia i zestawienia starego z nowym nie stanowi problemu, ale ciekawe wyzwanie. Takie urządzenie salonu może być niezłym kompromisem dla par, w których on lubi to co nowoczesne, a ona tradycyjne rozwiązania. Dla niego ważne jest wieczorne odprężenie z książką na wygodnej sofie z funkcją relaks. Sofa jest perełką wśród innych mebli a takich niezwykłych okazów nie brakuje w sklepie internetowym Meble.pl. Łatwo tu znaleźć idealną sofę do eklektycznego salonu. Dla niej natomiast liczy się domowe ciepło, salon z retro kominkiem i rustykalnymi meblami. Całość otoczona jasnymi, pastelowymi ścianami, na tle których stylizowane na stare, drewniane meble prezentują się świetnie. Należy pamiętać, że styl eklektyczny jest nie tylko odważny i oryginalny, ale też niezwykle spersonalizowany. Urządzając w ten sposób salon podkreślamy naszą osobowość, artystyczną duszę, która potrafi z niezłym wyczuciem zapanować nad pozornym chaosem. Uroku dodają także elementy bardzo osobiste, jak pamiątki z podróży, regał z ulubionymi książkami czy muzyczny kącik z gramofonem i kolekcją winylowych płyt.

Odwaga pokazana w naszym salonie

Świat należy do odważnych - mówi stare przysłowie. Odwaga dla jednych wiąże się ze zdobywaniem ośmiotysięczników, dla innych oznacza zawodową służbę wojskową albo skok na bungee. Odważni ludzie łamali konwencje, wprowadzali zmiany, nie bali się eksperymentów. Łączyli ze sobą różne, czasem kontrastowe barwy, style, materiały. Tak powstał eklektyzm - sposób artystycznego wyrazu, łączący pozornie niepasujące do siebie elementy. Dziś ten styl chętnie wykorzystuje się do aranżacji wnętrz, zwłaszcza salonów - tych samodzielnych i połączonych z kuchnią. Urządzenie pomieszczenia w takim stylu świadczy o odwadze jego właścicieli. Nie zawsze trzeba sięgać na aż tak wysoką półkę i przemierzyć tysiące kilometrów, by pokazać, że mamy w sobie pazur. Czasem wystarczy harmonijne połączenie industrialnych elementów z rustykalnymi czy francuskimi meblami i podłogą w stylu vintage. Brzmi chaotycznie? Nic bardziej mylnego. Na pewno nie w przypadku tego stylu.