Internetowy poradnik

Strona główna > Rodzina > Dzień Kobiet - Historia

Dzień Kobiet - Historia

Środa 8 maja 2013, przez admin

Dzień Kobiet to święto znane każdemu z nas. O tym, skąd się wzięło i dlaczego, przeczytasz właśnie tutaj.
Któż z nas nie wie, czyje święto jest 8 marca? Każdego roku tłumy panów ze standardowym goździkiem pędzi popołudniu w ramiona swoich dziewczyn, by spędzić z nimi święto wymyślone właśnie dla pań.

Mowa oczywiście o Dniu Kobiet. Choć przeważnie łączy się z latami komunizmu, kiedy Dzień Kobiet to był obowiązkowo goździk oraz rajstopy na prezenty, to prawda jest taka, iż początków tego święta trzeba doszukiwać się w starożytnym Rzymie, gdzie na początku marca obchodzono Matronalia. Co ciekawe, pierwszy raz w czasach nowożytnych obchodzony był w Ameryce Północnej dwudziestego lutego 1909, natomiast jako święto narodowe w Europie został ustalony w 1910 roku w Kopenhadze.

Aktualny dzień, w którym świętujemy Dzień Kobiet, ósmy marca, ustalono ku pamięci kobiet, które poniosły śmierć w pożarze fabryki podczas demonstracji o prawa kobiet. Działo się to właśnie 8 marca 1917 roku Sankt Petersburgu. W naszym kraju święto kobiet zauważone zostało dopiero po Drugiej Wojnie Światowej, kiedy doskonale odnajdywało się w konwencji czczenia kobiet proletariatu. Przez lata Dzień Kobiet był symbolem komunizmu dla jednych,miłym wyrazem uznania kobiet dla innych. Zostało niestety(?) oficjalnie zlikwidowane w 1993 roku przez ówczesną premier Hannę Suchocką. Mimo to, wiele kobiet oczekuje dostać nie tylko kwiaty, lecz także prezent na Dzień Kobiet.