Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Dwa najpopularniejsze rejony Tatr

Dwa najpopularniejsze rejony Tatr

Środa 25 czerwca 2014, przez natatry

Miejsca poniżej opisane stanowią główne obszary całej turystyki tatrzańskiej. Piękne zjawiskowe, ale i niestety bardzo zatłoczone. Szczególnie latem, kiedy to wędrują rodzice z dziećmi, osoby starszy, a nawet sportowcy, którzy przygotowują się sezonu.

Dolina Rybiego Potoku

Dolina ta stanowi jedno z najważniejszych odgałęzień Doliny Białki. W górnej części doliny znajdują się dwa bardzo duże jeziora: Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami. Dolinę otaczają wysokie, strzeliste szczyty, których wierzchołki wznoszą się ok. 1000 m nad dno doliny. Wśród nich znajduje się również najwyższy szczyt w Polsce - Rysy, a także niewiele niższe: Mięguszowieckie Szczyty i Cubryna. Okolica doliny stanowi doskonałą atrakcje dla turystów.

Morskie Oko

Położone na 1395 m n.p.m., kiedyś zwane Rybim Stawem to największe jezioro w Tatrach o powierzchni ok. 34 ha i głębokości 50 m. Morskie Oko należy do tych nielicznych stawów tatrzańskich, w których żyją ryby.

Już od dziewiętnastego wieku Morskie Oko było jednym z głównych celów wycieczek w Tatry. Tu również powstało pierwsze schronisko tatrzańskie w 1874 roku. Obecnie nad Morskie Oko latem wędrują setki tysiące turystów. Można również podjechać konną bryczką, dojeżdża ona jednak tylko do Polany Włosienica.

Dolina Roztoki i Pięciu Stawów Polskich

Jest to wąska i długa na 10 kilometrów dolina, która stanowi odgałęzienie Doliny Bialki. W połowie przecięta jest skalnym progiem, wysokim na ok. 100 m, który rozdziela dolinę na dwa wyraźne piętra. Dolne piętro zwane Doliną Roztoki jest lesiste, głęboko wcięte pomiędzy stoki Wołoszyna od zachodu i Opalonego od wschodu. Górna część doliny zwana Doliną Pięciu Stawów Polskich jest wysoko wyniesiona ponad górną granicę lasu, porośnięta kosówką.

W tej szerokiej i płytkiej niecce znajduje się sześć stawów. Wspólna powierzchnia jeziorna stawów wynosi - ok. 61 ha i jest największa w Tatrach. Dolinę odwadnia Potok Roztoka, który spadając z Doliny Pięciu Stawów do Doliny Roztoki tworzy najpotężniejszy tatrzański wodospad - Siklawę. Dolina Piątki jest zdecydowanie inna niż pozostałe doliny w Tatrach, nie ujmując im oczywiście wyjątkowości.

Schronisko pttk nad Morskim Okiem

Zostało wybudowane w 1908 roku przez Towarzystwo Tatrzańskie na wysokości 1405 m n.p.m. Po remoncie kapitalnym w latach 1988-92 schronisko dysponuje 77 miejscami noclegowymi. Budynek schroniska został
w 1976 r. uznany za zabytkowy i jest prawnie chroniony. Latem bardzo oblegany, ciężko więc o wolne miejsca.

Schronisko pttk w Dolinie Pięciu Stawów Polskich


Schronisko "Pięć Stawów", zostało wybudowane w latach 1948-53 nad Przednim Stawem na wysokości 1671 m n.p.m. i jest najwyżej położonym schroniskiem w Polsce. Posiada 70 miejsc noclegowych. Bardzo popularne w sezonie letnim i jesiennym.