Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Drewniane domki narzędziowe

Drewniane domki narzędziowe

Środa 31 sierpnia 2016, przez admin

Jednym z najlepszych sposobów na zorganizowanie miejsca do przechowywania wszystkich rzeczy potrzebnych nam w przydomowym ogrodzie lub na działce jest postawienie na działce domku ogrodowego. Suche pomieszczenie, z podłogą i szczelnym dachem nie tylko będzie pomocne w uporządkowaniu wszystkich szpargałów, ale też zapewni nam schronienie na działce w czasie lata.

W środku możemy zaparkować kosiarkę lub zainscenizować mini kuchnię ogrodową. Możemy też wstawić do środka regały, na których ułożymy wszystkie sprzęty potrzebne do letniego grillowania. Innym pomysłem na wykorzystanie domku jest ustawienie w środku stołu roboczego, na którym można popracować nad roślinami doniczkowymi, majsterkować lub przygotowywać zerwane w szklarni rośliny. Pomysłów na to, do czego może służyć nam domek letniskowy jest wiele. Jedno jest pewne - z biegiem lat, gdy rzeczy przybywa, domek na działce staje się wręcz niezbędny.

Domki narzędziowe z drewna, dzięki temu, że nie nagrzewają się tak jak blaszane lub plastikowe, stwarzają możliwość przebywania w środku w czasie lata. Doceniają to szczególnie majsterkowicze. Na zdjęciu: drewniany domek na narzędzia, Ogrodosfera.

Jaka powinna być wielkość domku narzędziowego?

Jakiej wielkości narzędziownia będzie nam potrzebna? Tutaj wszystko zależy od przeznaczenia budowli. Domek ogrodowy, który ma służyć głównie jako magazynek do przechowywania drobnych narzędzi ogrodniczych, do dokonywania pomniejszych prac oraz jako miejsce na kosiarkę lub rower, może mieć powierzchnię około 6m2. Wnętrze domku stanowi wówczas jedno pomieszczenie. Co ważne, taka powierzchnia pozwala na swobodne obrócenie się w środku z wózkiem dla dzieci, kosiarką lub rowerem. W czasie dalszych lat użytkowania domku, będzie to niezwykle istotne. Niewielka wyjściowa powierzchnia domku może zostać w późniejszym czasie zwiększona przez dobudowaną do jego ścian drewutnię, wiatę lub okratowaną pergolę. Pod jej powierzchnią można przechowywać rowery, drewno kominkowe lub inne przedmioty, które nie zmieszczą się w domku narzędziowym. W niektórych przypadkach, można pokusić się o dobudowanie do domku werandy lub altany, co pozwoli korzystać z domku jak z letniskowej chaty.

Gdy powierzchnia domku jest niewystarczająca, pomocne może okazać się dobudowanie wiaty lub drewutni, przylegającej do jednego ze ścian. Fot. Ogrodosfera.pl

Osoby, które decydują się na zakup większych modeli, zwykle organizują we wnętrzach takich budynków dwa oddzielne pomieszczenia: w jednym urządza się niewielki magazynek, druga natomiast jest przeznaczona do funkcji rekreacyjnych. W takich przypadkach jednak konieczne jest doprowadzenie do domku elektryczności lub innego źródła światła. Ważne jest także w takich przypadkach odpowiednie doświetlenie domku w trakcie dnia: konstrukcja powinna być zaopatrzona w dostateczną ilość okien.

Skąd wziąć taki domek?

Domki narzędziowe można zbudować samodzielnie lub kupić w gotowej postaci w sklepie ze sprzętem ogrodniczym. Najpopularniejszym materiałem budulcowym jest drewno. Jest ono proste w obróbce, a dzięki nowoczesnym technikom impregnacji: może być nie mniej trwałe niż tworzywo sztuczne. Poza tym: drewniane domki wyglądają pięknie w ogrodzie! Gotowe drewniane domki narzędziowe docierają do klienta w formie przygotowanych desek, które należy połączyć ze sobą metodą pióro-wpust. Domków drewnianych nie należy stawiać bezpośrednio na ziemi. Odpowiednio przygotowane podłoże pod domek zakłada zapewnienie wentylacji między powierzchnią podłogi a gruntem. Często w tym celu stosuje się tanie i łatwo dostępne betonowe bloczki: układane na utwardzonym gruncie, stanowią zaporę przed wnikaniem wilgoci do podłóg i ścian drewnianej konstrukcji domku. Inny sposób na zabezpieczenie domku przed wilgocią to wysypanie pod jego podłożem warstwy utwardzonego żwiru. Niektórzy decydują się także na wylanie fundamentów: w linii ścian lub pełnych, pod całą powierzchnią podłogi.

Domek ogrodowy drewniany z podwójnymi drzwiami.Taki model doskonale sprawdza się przy przechowywaniu w środku dużych i nieporęcznych przedmiotów, tj. meble ogrodowe, kosiarka lub rowery. Fot. Ogrodosfera

Decydując się na zorganizowanie domku narzędziowego na działce, należy wziąć pod uwagę również to, co mówią o takim przedsięwzięciu przepisy. Prawo określa, że na działce budowlanej mogą znajdować się maksymalnie dwa budynki o powierzchni nieprzekraczającej 35m2, w odniesieniu do których nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę. Jedyne, co trzeba zrobić, to zgłosić Urzędzie Miasta lub Gminy zamiar umiejscowienia takiego budynku na działce na miesiąc przed rozpoczęciem prac. Jeśli nie otrzymamy sprzeciwu, domek może stanąć na naszej działce zgodnie z prawem.

Jak zabezpieczyć drewno przed działaniem szkodliwych czynników?

Decydując się na zakup drewnianego domku ogrodowego, należy przygotować się na konieczność dokonywania okresowej impregnacji takiej konstrukcji. Domek powinien zostać pokryty preparatem ognioodpornym, grzybobójczym i ochraniającym go przed działaniem wilgoci oraz przed inwazją szkodników. Pamiętajmy również o tym, że drewno pod wpływem promieniowania słonecznego szarzeje. Dlatego, do pomalowania elewacji domku użyjmy farby, której pigment jest na tyle intensywny, aby zachował odporność na zniszczenia pod wpływem fal słonecznych.

Domek drewniany nie może zostać ustawiony bezpośrednio na ziemi. Na zdjęciu: domek drewniany umiejscowiony na betonowych bloczkach. fot. Ogrodosfera

Preparaty ochraniające strukturę drewna można zakupić z reguły w tych samych sklepach, w których kupujemy same domki. Do ochrony drewna stosuje się preparaty techniczne, do pielęgnacji zaś: preparaty o działaniu konserwującym. Można je stosować na domek bezpośrednio po jego zamontowaniu lub – w przypadku, gdy powierzchnia drewna została już naruszona przez działanie czynników szkodliwych – na drewno starsze. Zamiast tworzyć sztywną skorupę na zewnętrznej powierzchni ściany, preparaty te wnikają do struktury drewna i łączą się z jego poszczególnymi warstwami.

Na co zwrócić uwagę, kupując domek narzędziowy na działkę?

Aby domek narzędziowy był praktyczny, koniecznie musi posiadać wygodne wejście. Szerokie drzwi (najlepiej dwuskrzydłowe), zaopatrzone w niski próg, a także odpowiedniej wielkości okna z możliwością otwierania to coś, co niesamowicie wpływa na komfort użytkowania domku. Koniecznie trzeba też zapewnić budynkowi odpowiednią wentylację. Jednym z ważnych parametrów powinna być dla nas także klasa ścieralności podłogi, w którą został wyposażony domek narzędziowy. W sytuacji, gdyby okazała się niewystarczająca istnieje możliwość ułożenia na jej powierzchni specjalnych mat ochronnych.

Domek ogrodowy drewniany o powierzchni 4,4 m2. Drewniana podłoga, szczelny dach, podwójne drzwi i doświetlające okna. Całość prezentuje się bardzo efektownie. Fot. Ogrodosfera.pl

Sprawdź, jak wygląda optymalnie urządzone wnętrze domku narzędziowego: