Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Drewniane altany ogrodowe

Drewniane altany ogrodowe

Wtorek 7 maja 2013, przez sajmon

W ogrodach oraz na działkach rekreacyjnych znajduje zastosowanie wiele elementów architektonicznych, spośród których wymienić należy chociażby altany. Spełniają one rozmaite funkcje, niemniej jednak ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie ochrony przed słońcem, wiatrem oraz przed opadami deszczu.

Gotowe altany

Różnorodność w zakresie modeli altan sprawia, że taki obiekt z powodzeniem sprawdzi się nie tylko w dużym ogrodzie, ale również i w mniejszym. Altanę można wybudować we własnym zakresie, aczkolwiek nie każdy takowymi możliwościami dysponuje. W takim układzie pozostaje inna opcja, a mianowicie zakup gotowego modelu. Z tym zaś w dzisiejszych czasach nie ma problemów, chociaż rzecz jasna należy zwracać uwagę na to w jakim sklepie dokonuje się stosownych zakupów. Chcąc wejść w posiadanie altany wysokiej jakości, należy się liczyć z nieco większym wydatkiem – z drugiej jednak strony jest to znakomita inwestycja na długie lata. Gotowe altany drewniane są sprzedawane w postaci elementów do samodzielnego montażu. Nie każdy sprzedawca oferuje dodatkową opcję jaką jest montaż, dlatego też upewnijmy się, że w razie czego w swojej okolicy znajdziemy fachowca, który pomoże się nam z tym uporać. Generalnie rzecz biorąc, montaż nie jest skomplikowany, lecz nie wszyscy mają na to czas czy odpowiednie umiejętności – wówczas lepiej jest skorzystać z profesjonalnych usług. Do kompletu dołączona jest zawsze instrukcja, wedle której należy postępować. Trzeba też pamiętać o tym, że drewnianej altany nie należy montować bezpośrednio na podłożu, niezbędna będzie np. betonowa wylewka.

O czym pamiętać?

Decydując się na zakup drewnianej altany, powinniśmy o kilku istotnych kwestiach pamiętać. Jej wielkość należy dostosować nie tylko do naszych potrzeb i oczekiwań, ale również i do powierzchni jaką dysponujemy. Na szczęście wybór jest na tyle duży, że w ofercie handlowej znajdziemy odpowiednią pod względem rozmiarów altanę. To samo tyczy się także jej kształtu. Najczęściej spotykane są modele prostokątne oraz kwadratowe, niemniej jednak sporą popularnością cieszą się również te wielokątne. Nowoczesne altany odznaczają się lekką, zwykle ażurową konstrukcją. Do ich wykonywania są wykorzystywane gatunki drewna odznaczające się dużą wytrzymałością oraz odpornością na oddziaływanie rozmaitych czynników atmosferycznych. Altany są co prawda zabezpieczane fabrycznie przed wpływem niekorzystnych czynników, lecz i tak nie wolno zapominać o systematycznym wykonywaniu takich zabiegów jak impregnacja, olejowanie czy lakierowanie. W przypadku produktów z drewna – zwłaszcza tych przeznaczonych do zamontowania na dworze – tego typu czynności są niezmiernie ważne. W ten sposób wydłużamy żywotność altany i sprawiamy, że jest ona w dobrym stanie. Altana jest elementem powalającym w ciekawy sposób zagospodarować przydomową przestrzeń. Pomysłów, jeśli chodzi o aranżacje, jest mnóstwo, a jeżeli chcemy znaleźć jakieś interesujące inspiracje, wystarczy poprzeglądać strony internetowe czy czasopisma poświęcone tematyce ogrodniczej.

Autor: ogrodosfera.pl/altany-drewniane