Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Domy w Krakowie – trudna inwestycja

Domy w Krakowie – trudna inwestycja

Środa 15 maja 2013, przez alfred.p

W Krakowie najpopularniejszą formą zamieszkania jest wynajęcie lub kupno mieszkania w nowym budownictwie lub starej kamienicy. Młodzi ludzie często decydują się właśnie na taka formę życia. Z czasem pojawiają się dzieci i potrzeby mieszkaniowe stają się większe, następuje decyzja – kupujemy lub budujemy dom. Tutaj niestety najczęściej ze względu na astronomiczne kwoty pojawiają się schody.

Na terenie Krakowa i w okolicach, jeżeli nie jesteś milionerem kupno działki budowlanej lub rolnej i przekształcenie jej w budowlaną, a następnie wybudowanie tam dużego domu dla całej rodziny graniczy z cudem. Pozostaje więc zainwestowanie pieniędzy w już wybudowany dom na nowym osiedlu lub w starszy, taki w którym już ktoś mieszkał.

Lokalizacje nowych osiedli domków jednorodzinnych mieszczą się na obrzeżach miasta, w dzielnicach oddalonych od centrum. Często są budowane w towarzystwie bloków wielorodzinnych i sąsiedztwie lasów, tam gdzie jest dość dużo miejsca, aby wybudować kilka bliźniaczych domków i stworzyć małe osiedle. Takie osiedla budowane są na planie prostokąta, w dwóch rzędach, a domy są oddalone od siebie w równych odległościach. Każdy z nich ma zazwyczaj taki sam metraż, układ i wielkość ogrodu. W takim przypadku o zachowaniu intymności i prywatności ciężko mówić, ponieważ możemy być pewni, że sąsiedzi chcąc nie chcąc będą nas podglądać, czy to na grillu w ogrodzie, czy na rodzinnej kolacji.

Ponadto posiadanie własnego domu może mocno ukłuć w nasz domowy budżet, a już na pewno kredyt, który obowiązkowo trzeba zaciągnąć, aby pokryć koszty kupna domu i pełnego umeblowania. Warto zwrócić uwagę, że dom na Woli Justowskiej będzie minimum dwukrotnie droższy niż dom na obrzeżach Krakowa. Ceny domów w tej najdroższej willowej dzielnicy Krakowa można łatwo sprawdzić na Internecie, wpisując w wyszukiwarkę na przykład hasło domy Wola Justowska.

Kupno lub budowa domu to największa i najważniejsza inwestycja w naszym życiu. Kraków nie jest w tym przypadku najtańszym miejscem to zakupu działki, budowy lub kupna domu, co ciągnie za sobą wysokie koszta i pełne nerwów miesiące prac i zmagań, aby stworzyć dla rodziny wymarzony dom.