Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska

Najpiękniejsza w Tatrach

Środa 17 lipca 2013, przez natatry

Powszechnie uznaje się Dolinę Kościeliską za najpiękniejszą w Tatrach. Tutaj zobaczysz intrygujące formacje skalne i tajemniczy Potok Kościeliski.

Dolina Kościeliska z miasta Zakopane jest stosunkowo łatwo dostępna, tj. dość prosty i tani dojazd. Wystarczy tylko wsiąść do busa na dworcu głównym. Cena za busa wynosi obecnie 5 zł.
Spacer Doliną Kościeliską zaczyna się w Kirach, a kończy na Małej Polanie Ornaczańskiej. Początkowo wędrujemy łatwiutkim zielonym szlakiem. Na Cudakowej Polanie stajemy na skrzyżowaniu. Czarny szlak to Ścieżka nad Reglami, czerwonym dojdziemy na Ciemniak (Czerwone Wierchy) przez Upłaziańską Kopkę, zaś my wybieramy zielony. Będziemy iść już cały czas przy Potoku Kościeliskim.
Za opisanym wyżej skrzyżowaniem osiągamy najpierw Kaplicę zbójnicką św. Barbary, a zaraz potem Lodowe Źródło (inna nazwa: Wywierzysko Lodowe) - niezwykle ciekawe zjawisko krasowe. Odwadnia Dolinę Małej Łąki, Dolinę Miętusią i dużą część masywu Czerwonych Wierchów. Wywierzyska są charakterystyczne dla wapieni, a właśnie z nich w większości zbudowane Tatry Zachodnie.
Nie odejdziemy zbyt daleko od Lodowego Źródła, a zaraz ujrzymy Bramę Kraszewskiego. Co więcej stajemy na kolejnym rozwidleniu szlaków. W prawo odchodzi niebieski na Halę Stoły, a w lewo czarny do Jaskini Mroźnej. Właśnie na uwagę zasługuje szlak na Halę Stoły (a raczej na Halę na Stołach), który choć wytyczony bardzo dawno temu (jeszcze w XIX wieku), jest mało uczęszczany. I choćby dlatego warto go zwiedzić!
Wróćmy jednak na zielony szlak przez Dolinę Kościeliską. Średnio 25 minut za wspomnianą wyżej krzyżówką wchodzimy na najbardziej strategiczne miejsce w Dolinie Kościeliskiej – wita nas Polana Pisana, od której odchodzi kilka znakowanych tras po jaskiniach. Możemy zwiedzić Jaskinię Obłazkową, Jaskinię Raptawicką, Jaskinię Mylną i Wąwóz Kraków. Właśnie żółty szlak przez Wąwóz Kraków wydaje się najbardziej interesujący – wędruje się specyficznym tunelem skalnym.
Potem widzimy jeszcze Krzyż Wincentego Pola i w końcu dochodzimy do schroniska na Hali Ornak. Stąd możemy ruszyć nad Smreczyński Staw – dojście bardzo łatwe i krótkie. Niedaleko za schroniskiem znajduje się właściwa granica Doliny Kościeliskiej – Mała Polana Ornaczańska.
Jeżeli jeszcze nie byłeś w Dolinie Kościeliskiej, znajdź sobie trochę czasu i odwiedź tę najpiękniejszą dolinę w polskich Tatrach! Jedź do Zakopanego nawet, jeżeli nigdzie indziej nie dasz rady pójść.