Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Dolina Kasprowa

Dolina Kasprowa

Wtorek 5 listopada 2013, przez natatry

Dolina Kasprowa odgałęzia się od Doliny Bystrej ku południowemu wchodowi na wysokości ok. 1100 m n. p. m.

Od leżącej bardziej na północy Doliny Jaworzynki oddziela ją grzbiet z Zawratem Kasprowym. Granicę między nią a górną częścią głównej osi Doliny Bystrej, czyli Doliną Goryczkową, stanowi grzbiet z Myślenickimi Turniami.

Dolina Kasprowa dzieli się na dwie widlasto rozchodzące się odnogi. Dłuższa z nich, południowa, znana jest, jako Dolina Sucha Kasprowa, wcina się w masyw Kasprowego Wierchu.

Krótsza odnoga jest oddzielona od Doliny Suchej Kasprowej trawiastym grzbietem, który odgałęzia się na północny zachód.

Dnem opisywanej doliny płynie Kasprowy Potok. Uchodzi on do Bystrej na wchód od polany Kalatówki. Tak samo jak potok Jaworzynka, woda poniżej źródeł na dłużej pojawia się jedynie po dużych i intensywnych opadach. Po ulewach lub długotrwałych deszczach są notowane wypływy wody z Niżnej Jaskini Kasprowej

Dolina Kasprowa stanowiła kiedyś tereny pasterski, dzieliła się na dwie hale. Główną polaną z szałasem pasterskim była Polana Kasprowa, położona poniżej Zawraciku Kasprowego. Wypasy prowadzili tutaj już w osiemnastym wieku górale zamieszkujący Tatry.
Przez wiele lat juhasem, a później bacą na Hali Kasprowej był Stanisław Gąsienica, znany, jako górski poeta.

Obecnie dolina znaczenie turystyczne ma tylko w swojej dolnej części, przez która przechodzi szlak jezdny na Myślenickie Turnie, dodatkowo prowadzi tędy zielony szlak turystyczny z Kuźnic na Kasprowy Wierch. W wyższych partiach istnieją nieznakowane szlaki.