Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Dobór ubezpieczenia OC dla rolnika?

Dobór ubezpieczenia OC dla rolnika?

Poniedziałek 21 września 2020, przez Artsites

Każdy rolnik prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 1 ha, który jednocześnie w części lub w całości rozlicza się z podatku rolnego, obowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia OC dla rolników. Kwestią kluczową jest tutaj jednak właściwy dobór ubezpieczenia OC dla rolnika. Każda ubezpieczalnia będzie bowiem oferować nam różne polisy, w różnych cenach z różnym zakresem ochrony i poziomem ubezpieczenia. Dlatego też, istotne jest to, aby wnikliwie przeanalizować zakres prowadzonej działalności rolnej, a dopiero na podstawie tej analizy wybierać polisę. Taką, która będzie w jak największym zakresie odpowiadać potrzebom danego gospodarstwa rolnego.

Czym jest obowiązkowe ubezpieczenie OC dla rolnika?

Samo ubezpieczenie OC dla rolników, to specyficzne narzędzie, zapewniające ochronę na wypadek wyrządzenia szkody na rzecz osób trzecich. Oczywiście szkoda musi być wyrządzona w ramach prowadzonej działalności. Nie jest też istotne, czy do szkody przyczynił się ubezpieczony rolnik czy też członek jego rodziny lub pracownik. Generalnie jednak wszystkie tego typu zdarzenia podlegać powinny pod ubezpieczenie OC. Aby jednak sam dobór ubezpieczenia OC dla rolnika był właściwy trzeba będzie przeanalizować wiele kwestii. Na przykład możliwości wyrządzenia szkody na rzecz osób trzecich. Chodzi tutaj o kwestie takie, jak uszkodzenia ogrodzenia posesji podczas prac na własnym polu, uszkodzenia innych pojazdów, czy też wyrządzenia bezpośredniej szkody na zdrowiu osób trzecich. Zawsze trzeba mieć na względzie wszystkie możliwe sytuacje, które mogą mieć miejsce. W przeciwnym razie, najprawdopodobniej nie dobierzemy pakietu ubezpieczenia właściwie, a to nie skończy się niestety najlepiej w przypadku zaistnienia zdarzenia losowego, w którym osoby trzecie będą poszkodowane.

Jak prawidłowo przeprowadzić dobór ubezpieczenia OC dla rolnika?

Aby sam dobór ubezpieczenia OC dla rolnika był przeprowadzony jak najbardziej prawidłowo trzeba będzie poświęcić zagadnieniu sporo czasu. Oczywiście mamy zawsze opcję krótszą aczkolwiek nieco kosztowniejszą. Jest nią skorzystanie z usług doradcy ubezpieczeniowego, lub skorzystanie z porównywarek polis w Internecie. Najlepszą opcją jest oczywiście doradca, który precyzyjnie przeprowadzi analizę zagrożeń i dobierze polisę, która w jak największym zakresie będzie zabezpieczać interesy danego gospodarstwa.

W przypadku samodzielnego doboru, musimy się liczyć z poświęceniem sporej ilości czasu. Analiza zagrożeń wymaga od rolnika rzetelnego przemyślenia całego profilu działalności oraz uwarunkowań danego gospodarstwa. Trzeba przewidzieć jakie szkody na rzecz osób trzecich mogą powstać w wyniku prowadzenia gospodarstwa. Jest to oczywiście bardzo kłopotliwe, aczkolwiek jak najbardziej możliwe do przeprowadzenia we własnym zakresie. Trzeba jedynie podejść do tej kwestii ze spokojem i pełnym zaangażowaniem. W przeciwnym razie dobór ubezpieczenia OC dla rolnika, nie będzie przeprowadzony poprawnie, a w razie jakichkolwiek zdarzeń, może się okazać, iż posiadana polisa tego typu zdarzeń nie obejmuje. Warto tutaj także pamiętać o tym, iż najtańsze ubezpieczenie OC rolnika nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem.