Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Dobór stolarki okiennej do domu i mieszkania.

Dobór stolarki okiennej do domu i mieszkania.

Niedziela 31 lipca 2022, przez Artsites

Prawidłowo przeprowadzony dobór stolarki okiennej do naszych domów i mieszkań to bardzo istotna kwestia z wielu punktów widzenia. Przede wszystkim, nowa stolarka okienna powinna spełniać pewne standardy, wymogi. Chodzi nam o kwestię poziomu izolacji termicznej oraz akustycznej. Są to bowiem dwa, zdecydowanie najbardziej istotne parametry w zakresie doboru nowych okien. Poza tym, dobór stolarki okiennej, powinien także uwzględniać to, czy dane okna będą odpowiednio zabezpieczone antywłamaniowo. Jest to równie ważną kwestią, co dwie poprzednie. Przyjrzyjmy się więc wszystkim tym zagadnieniom nieco bardziej szczegółowo.

Jakie trudności stawia przed nami dobór stolarki okiennej?

Musimy sobie tutaj jednakże jasno powiedzieć, iż prawidłowy dobór stolarki okiennej, wcale nie będzie taki prosty jakbyśmy to sobie mogli wyobrażać. Okazuje się bowiem, iż na rynku znajdziemy wielu dostawców, producentów i jeszcze więcej samych rozwiązań technologicznych w zakresie konstrukcji stolarki okiennej. Dlatego też, musimy bardzo uważnie przyglądać się wszystkim kwestiom, zanim zdecydujemy się ostatecznie do dobór stolarki okiennej u konkretnego dostawcy.

Poziom izolacji termicznej

Jest to zagadnienie, które musimy poruszyć w pierwszej kolejności. Obecnie bowiem mamy do czynienia z wymogiem, aby nowe okna montowane w elewacji charakteryzowały się współczynnikiem Uw <= 0,9 W/(m2*K), zaś montowane w połaci dachowej Uw <= 1,1 W/(m2*K). Jest to bardzo istotną kwestią, bowiem przekłada się na straty ciepła poprzez płaszczyznę okna. Im lepszy poziom izolacji, tym mniejsze straty ciepła a tym samym, niższe rachunki za ogrzewanie. Obecnie zaś, przy szalejących cenach energii elektrycznej, gazu, węgla czy też peletu drzewnego, jest to kwestia jeszcze bardziej istotna.

Poziom izolacji akustycznej.

To z kolei parametr określający zdolność danej stolarki okiennej do tłumienia hałasów. Działa to oczywiście w obie strony. W jednej strony ruchliwa ulica, czy też plac zabaw nie będą nam przeszkadzać w tak wielkim stopniu. Z drugiej zaś, nikt z zewnątrz nie będzie słyszał co robimy w zaciszu swojego domu jednorodzinnego.

Zabezpieczenia antywłamaniowe.

To z kolei kwestia, której dobór stolarki okiennej nie może w żadnym zakresie pomijać. Starsze modele okien, pozostawione w mikrouchyleniu, były stosunkowo podatne na sforsowanie ich przez amatorów cudzej własności. Oczywiście najlepiej okna zamykać kiedy wychodzimy z domu. Jednakże czasami korzystniej byłoby pozostawić je przynajmniej uchylone. Dobre okna, są odporne na jakiekolwiek próby ich otwarcia z zewnątrz.

Gdzie kupić nową stolarkę okienną?

Skoro dobór stolarki okiennej mamy już za sobą, warto teraz znaleźć odpowiedniego ich dostawcę. W tym zakresie, warto zwrócić uwagę, aby dostawca był w stanie udzielić nam merytorycznego wsparcia w zakresie doboru. Aby rzetelnie przedstawiał swoją ofertę, dopasowując poszczególne okna do naszych potrzeb, a nie do swoich celów sprzedażowych. Jeśli więc interesuje nas drewniana oraz plastikowa stolarka okienna w Bielsku, warto zwrócić uwagę na sklep Drew Dom, który jest dostawcą stolarki okiennej o bogatym doświadczeniu i uznaniu w oczach dotychczasowych klientów. Na pewno będziemy tutaj mogli liczyć na korzystne ceny, merytoryczne wsparcie i pomoc na każdym kroku.

Podsumowanie.

Musimy więc pamiętać przede wszystkim o tym, iż dobór stolarki okiennej jest procesem wymagającymi. Trzeba będzie starannie zwracać uwagę na wiele kwestii. Tak, aby ostatecznie, nasze nowe okna były jak najlepsze jakościowo. Aby gwarantowały nam oszczędność energii cieplnej, bezpieczeństwo oraz wysoki poziom komfortu w naszych własnych domach. W przeciwnym razie, dobór stolarki okiennej będzie po prostu przeprowadzony absolutnie nieprawidłowo.