Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Dobieranie wanny

Dobieranie wanny

Środa 4 maja 2016, przez Marek Konieczny

Zauważyłem ostatnio, że wielu spośród moich najbliższych znajomych nie potrafi odpowiednio do swoich potrzeb dobrać wanny. Jest to niewątpliwie związane z tym, że w państwowych szkołach nikt nie udostępnia takiej wiedzy, co skutkuje ogromnymi brakami w edukacji społeczeństwa. Według mnie powinniśmy być uczeni, jak o siebie zadbać, kiedy wyprowadzimy się od rodziców, w jaki sposób można zarabiać i tak dalej.

Niegdyś wanny były spotykane wyłącznie jako wielkie - publiczne łaźnie. Obecnie niemal każdy, nawet najbiedniejszy, cieszy się własną, prywatną wanną. Chociaż zestaw prysznicowy podtynkowy gości w wielu domach i zaczyna powoli wypierać wanny, sądzę, że jeszcze długo będą one nad nim górowały. W tym artykule opowiem, jak należy dobrać odpowiedni model do swojej łazienki.

Jedną z kluczowych kwestii - na jakie należy zwrócić uwagę jest wielkość łazienki. Do tych najmniejszych użyć należy modeli prostokątnych lub asymetrycznych. Na miejscu będzie również zaokrąglony, a nawet ścięty dłuższy bok. Jeżeli taką wannę ustawimy w narożniku, powinna ona pasować do praktycznie każdego wnętrza. Czy można sobie wyobrazić piękniejsze wypełnienie kąta, niż wanna narożna? Z kolei, jeśli dysponujemy nieco większą ilością wolnej przestrzeni, trzeba będzie rozważyć, czy nie lepiej byłoby ustawić wannę na środku pomieszczenia. W takim przypadku zalecam pomyśleć nad owalnym modelem. Inaczej niż wanna prostokątna koło zapewnia ogromny komfort, a ponadto jest idealnie symetryczne. Idealnie wkomponuje się w kwadratowe łazienki.

Jaki materiał powinniśmy wybrać? niegdyś bardzo popularne były wanny wykonane z żeliwa. Trzeba jednak zauważyć, że w dzisiejszych czasach występują bardzo rzadko. Zazwyczaj produkujemy dziś wanny z sanitarnego akrylu. Jest on bardzo lekki, co skutkuje ogromną łatwością w jego transporcie. Ponadto jest doskonałym izolatorem termicznym. Następstwem tej cechy jest bardzo długie utrzymywanie przez wodę pożądanej temperatury. Większość użytkowników wanien akrylowych jest zdania, że jest bardzo przyjemny w dotyku. Są ponadto bardzo trwałe i niezwykle łatwe w czyszczeniu.

Zanim zdecydujemy się ostatecznie na zakup wanny - zalecam wypróbowanie jej na sucho. Jeżeli trafiliśmy do dobrego sklepu, obsługa powinna nam bez problemu pozwolić usiąść wewnątrz wanny. Jeżeli nie dostaniemy takiego pozwolenia, należy natychmiast opuścić sklep, ponieważ prawdopodobnie nie jest on godny zaufania. Jeżeli siedząc w wannie mamy pełną swobodę ruchów, możemy wyprostować nogi i ogólnie jest nam wygodnie, prawdopodobnie jest to dobry wybór.

Możemy także zakupić dodatkowe akcesoria - do wielu wanien dostępne są tak zwane zagłówki. To rodzaj niemoczących się poduszek wykonanych z tworzywa sztucznego. Dzięki nim każda kąpiel będzie ukojeniem po codziennym trudzie. .


Jeśli spojrzymy na tę kwestię pragmatycznie, dobrym rozwiązaniem może być także zamocowanie uchwytów, które ułatwią nam wyjście z wanny. Popularny problem, jakim jest zachlapana podłoga, może być rozwiązany przez zamontowanie parawanu