Internetowy poradnik

Strona główna > Rozrywka > Do doliny Starorobociańskiej

Do doliny Starorobociańskiej

Wtorek 4 czerwca 2013, przez natatry

Dolina Starorobociańska jest stosunkowo słabo znana. Na pewno zdecydowaniej gorzej od takich miejsc jak choćby Kasprowy Wierch, Giewont, Orla Perć czy też Dolina Kościeliska. I właśnie dlatego naprawdę warta polecenia – mniej ludzi na szlaku.

Dolina Starorobociańska wydaje się średnio rozległa – rozciąga się na powierzchni 9 km2, a długość jej szacuje się na 4,5 km. Określana mianem „Doliny Starej Roboty” – rzeczywiście kiedyś istniała w okolicy Huta Stara Robota (nazwa pojawiła się już w przywileju Władysława IV Wazy z 1646 roku), w której wydobywano rudę żelaza. Dolina Starorobociańska leży między Trzydniowiańskim Wierchem, grzbietem Ornaku a Starorobociańskim Wierchem.

Jak najlepiej dojść do doliny? Wydaje się, że z Siwej Polany, do której dojeżdżamy z miasta Zakopane samochodem albo busem. Przed wejściem na szlak możemy wypożyczyć rower, który musimy oddać w pobliżu dawnego schroniska Blaszyńskich, lub zdecydować się na dojazd kolejką turystyczną (do Polany Huciska), co szczególnie poleca się tym osobom, które mają w planach daleką i długą wycieczkę. Aż do Polany Huciska idziemy asfaltową drogą.

Jednakże dalej trasa jest nadal szeroka. Po naszej prawicy stronie płynie Potok Chochołowski, w którym w roku 2007 pewni turyści utopili 3-letniego niedźwiadka (bezmyślnie karmili misia, a gdy zabrakło jedzenia, małe zwierzę rzuciło się na nich). Tuż za Polaną Huciska rozpoczyna się Ścieżka nad Reglami (czarny szlak - nie mylić z drogą przez Dolinę Starorobociańską!). Potem podziwiamy jaskinie: Zbójecką Dziurę, Rybią i Małą (spójrzmy w prawo), a także Wyżnią Chochołowską Bramę (odwróćmy się w lewo). Nieco później stajemy na rozdrożu. Wybieramy czarny szlak i wkraczamy do Doliny Starorobociańskiej.
Jakie są największe atrakcje Doliny Starorobociańskiej? Dlaczego warto właśnie tam się udać. Cóż, na pierwszy plan wysuwa się majestatyczny Starorobociański Wierch. Niestety przez większość drogi przez dolinę (przez którą wędrujemy czarnym szlakiem) praktycznie niewidoczny. To najwyższy szczyt polskich Tatr Zachodnich. Z daleka przypomina piramidę. Podejście dość męczące, ale piękny widok wynagrodzi trud. Nie sposób także zapomnieć o takich miejscach jak: Polana Iwanówka, Starorobociańska Rówień, Dudowe Turnie, Iwaniacka Dolina i Starorobociańska Polana.

Zapraszamy do Doliny Starorobociańskiej! Wspaniały odpoczynek gwarantowany!