Internetowy poradnik

Strona główna > Rozrywka > Dieta w ciąży

Dieta w ciąży

krok po kroku

Wtorek 3 grudnia 2013, przez aliz

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, powinna zwrócić uwagę na swoją dietę, gdyż właściwe odżywianie się podczas ciąży jest szczególnie ważne.

Niektórzy eksperci polecają zapisywanie wszystkiego, co się je, aby potem łatwiej było zauważyć błędy i ulepszać swój jadłospis. Trzeba pamiętać, że dieta w ciąży powinna być urozmaicona. Pozwoli to na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, co jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka.
Już pierwszy miesiąc ciąży wiąże się z licznymi wyrzeczeniami, gdyż to właśnie wtedy dziecko bardzo intensywnie się rozwija i potrzebuje odpowiednich warunków i substancji odżywczych. Konieczna będzie bezwzględna rezygnacja z alkoholu, papierosów, nadmiaru soli kuchennej, kawy i słodyczy oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.
Drugi miesiąc wiąże się często z porannymi mdłościami. Sprzymierzeńcem w walce z nimi okaże się imbir, który należy dodawać do wody, herbaty, sosu lub zupy. Musi to być jednak świeży i surowy imbir, nie ten sproszkowany. Pomocne mogą być też owoce, zwłaszcza banany, które mogą łagodzić mdłości, a ponadto są bogate w witaminę B6.
W trzecim miesiącu trzeba bardzo uważać na to, co się je. Płód jest wtedy bardzo podatny na czynniki patogenne, mogące znajdować się w jedzeniu . Mogą one stać się przyczyną groźnych chorób. Wtedy też należy wzbogacić dietę o nienasycone kwasy tłuszczowe, a więc używać oliwy z oliwek i jeść dużo ryb (tylko nie surowych).
W czwartym miesiącu znacznie wzrasta zapotrzebowanie energetyczne. Jest o około 300 kalorii większe niż na początku ciąży. Dieta powinna opierać się na makaronach, kaszach, płatkach zbożowych i ciemnym pieczywie, gdyż są one źródłem węglowodanów. Ponadto ważne są też minerały i białka, dlatego też głód pomiędzy posiłkami należy zaspokajać owocami.
Piąty miesiąc ciąży wiąże się z wzrostem zapotrzebowania na wapń, które wynosić będzie 1200mg na dobę, dlatego też obowiązkowe są w diecie przetwory mleczne. Odpowiednia ilość wapnia dostarczana organizmowi chroni kości, natomiast jego niedobory mogą prowadzić do osteoporozy. Warto też wiedzieć, że wapń obniża u kobiet ciężarnych ciśnienie.
W szóstym miesiącu warto wybrać się na badanie krwi, żeby sprawdzić poziom żelaza. Aby organizmowi nie brakowało tego pierwiastka, w diecie powinny znajdować się kiełki, szczypiorek, rzeżucha i natka pietruszki. Zawierają one witaminę C i pomocny w przyswajaniu żelaza chlorofil. Herbata i kawa zawierają teinę i kofeinę, które utrudniają przyswajanie żelaza, dlatego należy wykluczyć je z diety i zastąpić sokami, które zawierają witaminę C.
Siódmy miesiąc ciąży to czas, kiedy dziecko jest już na tyle duże, że zaczyna się rozpychać. Potrafi podnieść żołądek do góry i spowodować zgagę. Plecy przyszłej mamy są obciążone, możliwe są też hemoroidy i krwotoki z nosa. Wtedy również bardzo ważna jest witamina C.
W ósmym miesiącu trzeba dostarczać organizmowi dużo żelaza, magnezu i białka. Żelazo i magnez znajduje się w owocach, warzywach, roślinach strączkowych oraz płatkach zbożowych, natomiast białko – w rybach, mięsie, serach, jajkach, czy maśle. Tak samo wygląda dieta w dziewiątym miesiącu ciąży. Trzeba natomiast skupić się na tym, aby mieć odpowiedni zapas energii na poród. Gdy tylko zaczynają się skurcze, trzeba coś zjeść. Najlepiej, aby była to energetyczna i lekkostrawna przekąska, jak ryż z warzywami. Jeśli jest to niemożliwe, warto zjeść nawet drożdżówkę lub batonik. W torbie, zabieranej do szpitala powinna znaleźć się woda i czekolada. To bardzo ważne, aby podczas porodu nie odwodnić organizmu.
— -
Więcej na temat ciąży w Medicover.pl