Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Dieta cukrzycowa ratunkiem dla diabetyków

Dieta cukrzycowa ratunkiem dla diabetyków

Czwartek 16 lipca 2015, przez admin

Obecnie obserwuje się starzenie społeczeństwa wśród wszystkich populacji świata. Fakt ten dotyczy głównie Europy. Spowodowane jest to masowym rozwojem techniki i technologii, szczególnie w dziedzinie medycyny, które to pozwalają na lepsze wykrywanie i diagnostykę chorób. Dodatkowo stale i w szybkim tempie następuje rozwój i pogłębianie wiedzy dotyczących nieznanych jeszcze schorzeń, metod leczenia i rehabilitacji, co niewątpliwie stanowi istotny czynnik przemawiający za zmniejszeniem umieralności na wiele nękających ludzkość chorób. W swoistej kontrze do tego stoi fakt, iż obecnie obserwuje się wzrost zachorowalności na jednostki chorobowe związane ze stylem życia i dietą nazwane mianem chorób dietozależnych. Do nich to możemy zaliczyć: nadwagę, otyłość nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny, czy tez cukrzycę typu drugiego. To ostatnie schorzenie stanowi prawdziwą plagę naszych czasów, która dotyka coraz większą liczbę ludności na całym świecie. Jest to choroba trwająca całymi latami, podstępna, a nieleczona lub nieprawidłowo kontrolowana może doprowadzić do szeregu groźnych dla zdrowia powikłań. Cukrzyca jest chorobą dość podstępną. Rozwija się skrycie, nie dając nagłych objawów. Obecnie według analiz ponad milion Polaków nie wie, że ma cukrzycę. Nie zostali oni jeszcze zdiagnozowani, gdyż łagodna hiperglikemia przebiega bezobjawowo. Dopiero, gdy oznaki choroby będą zauważalne, trzustka, jako narząd wydzielający insulinę, może być już niewydolna.

Cukrzyca typu drugiego, czyli po łacinie Diabetes Mellitus jest schorzeniem polegającym na nieprawidłowej gospodarce węglowodanowej w ustroju. Upośledzona jest tu tolerancja i wrażliwość komórek i tkanek na działanie insuliny, przez co glukoza, jako paliwo energetyczne dla organizmu, nie może przedostać się do wnętrza komórek. Jeżeli stan ten trwa przez długi czas, w komórkach dochodzi do hipoglikemii, czyli braku glukozy, natomiast we krwi obwodowej intensyfikuje się hiperglikemia, która ma działanie toksyczne na śródbłonek naczyniowy. Dlatego tak ważna jest prawidłowa kontrola glikemii. Można to uzyskać stosując prawidłową, zbilansowaną i normującą stężenie glukozy we krwi dietę. Jej wybór powinien uwzględniać stopień wydolności trzustki, czas trwania i zaawansowanie choroby, a także wiek chorego.

Zasady diety cukrzycowej

Stosowa dietę cukrzycową nie jest tak prosto. Jest to jedna, z najbardziej zindywidualizowanych diet. Naczelną zasadą diety cukrzycowej, a dokładnie z ograniczoną ilością węglowodanów łatwo przyswajalnych, jest odpowiednia ich podaż w diecie. Według zaleceń powinny stanowić około 40-50 % całkowitej energetyczności diety. Przy układaniu jadłospisów należy uwzględnić ich prawidłowe źródła:
• Warzywa skrobiowe (burak, ziemniak)
• Pełnoziarniste pieczywo
• Makarony razowe i pełnoziarniste lub z pszenicy durum gotowane al. dente
• Grube kasze np. pęczak czy kasza gryczana, komosa ryżowa
• Suche nasiona roślin strączkowych

Nie jest łatwo odpowiednio dobrać ilość i jakość węglowodanów, aby wyrównać rozhuśtaną gospodarkę węglowodanową diabetyka. Aby więc dieta spełniała swą rolę leczniczą dobrze jest zwrócić się o pomoc do dietetyka, który w oparciu o wiedzę i doświadczenie prawidłowo skomponuje odpowiedni plan żywieniowy. Takie właśnie usługi świadczy innowacyjny dietetyk online, który we współpracy z dietetykami opracował szereg zdrowych planów żywieniowych diet takich jak: zbilansowana, tania, wygodna, bezglutenowa czy tez cukrzycowa i wegetariańska. Wszystko po to, by trafić w gust nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Z DIETMAP masz pewność, że Twoja dieta będzie prawidłowo zbilansowana i zapewni całkowita realizację norm na niezbędne witaminy i składniki mineralne, a także energię. Dodatkowo portal DietMap daje możliwość holistycznym zarządzaniem planem żywieniowym poprzez modyfikację i możliwość wymiany posiłku na inny, nie zmieniający wartości kalorycznej i odżywczej diety. Z DietMap osiągniesz swój cel szybko, profesjonalnie i bez żadnego problemu, nie martwiąc się chorobą lub jakimkolwiek niedomaganiem. Przekonaj się sam!