Internetowy poradnik

Strona główna > Komputery > Czyszczenie klawiatury w Macbooku – czy da się to zrobić samodzielnie?

Czyszczenie klawiatury w Macbooku – czy da się to zrobić samodzielnie?

Wtorek 21 kwietnia 2020, przez admin

Klawisze w MacBooku nie reagują lub po naciśnięciu jednego z nich, w polu wpisywania tekstu pojawiają się inne litery – tego typu objawy sugerują, że nadszedł czas na wyczyszczenie klawiatury. Czy istnieją metody, dzięki którym można to zrobić samodzielnie?

Czyszczenie klawiatury sprężonym powietrzem

Sprężone powietrze doskonale usuwa kurz i inne zabrudzenia za pomocą powietrza rozpylanego za sprawą dołączonej rurki. Sprawdza się zarówno w przypadku czyszczenia wnętrza komputera stacjonarnego, jak i notebooków. By użyć go do przeczyszczenia klawiatury w Macu, należy obrócić go pod kątem około 75 stopni (tak, by jego pozycja nie była całkowicie pionowa) i spryskać klawiaturę bądź wybrane klawisze od jednej, do drugiej strony. Następnie należy ustawić MacBooka bokiem, trzymając za jedną stronę klawiatury i ponownie oczyścić, po czym powtórzyć czynność z drugiej strony.

Oczyszczanie klawiatury z zewnętrznych zabrudzeń

Jeśli klawiatura działa prawidłowo, ale wygląda nieestetycznie ze względu na widoczne zabrudzenia lub była dotykana przez pobrudzone tłuszczem czy lepkie palce, wystarczy jej delikatne przetarcie. Należy pamiętać, by nie stosować bezpośrednio na klawisze ani wody, ani żadnych detergentów. Wilgoć przenikająca w ten sposób do wnętrza komputera uszkodzi jego podzespoły. Wystarczająca będzie specjalistyczna, nawilżona przez producenta ściereczka do elektroniki, która odpowiednio oczyści sprzęt, nie narażając go na żadne uszkodzenia.

Profesjonalne czyszczenie klawiatury

Jeśli metoda sprężonego powietrza nie podziałała na uszkodzone klawisze, należy skontaktować się z serwisem specjalizującym się w naprawach sprzętów Apple. Jednym z nich jest https://www.macforce.pl/, zajmujący się różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi czy awariami MacBooków. Problem może tkwić znacznie głębiej, niż w obrębie konkretnego klawisza, dlatego oczyszczenie go ściereczką z wierzchu czy nawet sprężonym powietrzem dookoła może nie być wystarczające. W takich sytuacjach skorzystanie z usług profesjonalistów będzie najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem dla sprzętu.

Samodzielne wyczyszczenie klawiatury jest więc możliwe, jednak do pewnego momentu. W przypadku poważniejszych uszkodzeń czy awarii konieczny jest kontakt ze specjalistą.