Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Czym się kierować kupując mieszkanie pod wynajem?

Czym się kierować kupując mieszkanie pod wynajem?

Środa 13 stycznia 2016, przez admin

Wiele osób decyduje się przeznaczyć znaczną część swoich oszczędności w celu zakupu mieszkania pod wynajem. Jest to obecnie bardzo perspektywiczne myślenie. Przede wszystkim, w dużych miastach, gdzie ciągle mamy do czynienia z napływem ludności, a popyt na wynajem jest duży. Podejmując tak ważną decyzję powinniśmy jednak wziąć pod uwagę szereg aspektów, które wpłyną na opłacalność naszej inwestycji.

Poza możliwością wynajęcia mieszkania istnieje także duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości będziemy chcieli sprzedać z zyskiem zakupioną nieruchomość. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku musimy mieć na uwadze kilka fundamentalnych czynników.

Mieszkanie blisko centrum? Na obrzeżach miasta? Lokalizacja ma znaczenie.

Kluczowym czynnikiem jest lokalizacja, która w wielu przypadkach może być naszą kartą przetargową zarówno jeżeli chcemy wynająć mieszkanie jak i je sprzedać. W przypadku dużych miast, takich jak Warszawa, bliskość centrum jest oczywiście najbardziej pożądana, jednakże niekonieczna.

Jak stwierdził specjalista z firmy Ronson Development:

Lokalizacja to nie tylko bliskie położenie centrum, ale także rozwinięta infrastruktura. Nawet miejsca oddalone od ścisłego centrum, ale dobrze skomunikowane mogą mieć bardzo podobną wartość. Posługując się przykładem stolicy – możemy mieszkać 10 kilometrów od głównej części miasta, jednakże w pobliżu metra, co przekłada się na to, że lokalizacja potencjalnego mieszkania może być równie pożądana.”

Należy się również zastanowić, czy odpowiednio wyższa cena nieruchomości, którą zamierzamy kupić przełoży się na zysk w przyszłości. Poza dobrym dostępem do komunikacji warto zwrócić uwagę, czy w okolicy znajdują się m.in. szkoły, przedszkola i przychodnie. Może się bowiem zdarzyć, że potencjalna rodzina, która będzie chciała wynająć od nas mieszkanie, będzie zwracała szczególną uwagę na te aspekty.

Duże, czy małe mieszkanie?

Niebagatelnym czynnikiem jest również liczba pokoi oraz rozmieszczenie mieszkania. Wynajmując mieszkanie studentom możemy w wielu przypadkach zarobić zdecydowanie więcej jeżeli jesteśmy właścicielami 2-pokojowego lokum niż nieruchomości o takim samym metrażu będącej kawalerką. Warto mieć również na uwadze, że aktualnie na rynku najmu mieszkania 2-pokojowe cieszą się niemalże dwukrotnie większą popularnością niż kawalerki i mieszkania 3-pokojowe.

Rynek wtórny, czy pierwotny?

Ostatnim aspektem, któremu warto się przyjrzeć to stan mieszkania. Do wyboru mamy tak naprawdę dwie opcje. Zakup mieszkania na rynku wtórnym lub mieszkanie od dewelopera. Wszystko sprowadza się do tego jakie mamy plany względem mieszkania. Jeżeli zamierzamy je wynajmować studentom to nieopłacalne wydaje się kupno nowego mieszkania oddanego pod klucz. Jeżeli jednak zamierzamy wynajmować je rodzinom, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kupno mieszkania od dewelopera lub mieszkania z rynku wtórnego, które następnie wyremontujemy.

Kupno mieszkania to z pewnością bardzo dobra inwestycja. Zarówno jeżeli chcemy oddać je pod wynajem jak i w przyszłości sprzedać z zyskiem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że rynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami i przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie przeanalizować zakup z uwzględnieniem indywidualnych planów.