Internetowy poradnik

Strona główna > Społeczeństwo > Czym różni się praca technika farmacji od magistra farmacji?

Czym różni się praca technika farmacji od magistra farmacji?

Poniedziałek 22 grudnia 2014, przez admin

Przeciętny klient nie zwraca uwagi na to, kto sprzedaje mu leki w aptece - czy jest to technik farmacji czy magister. I choć w wielu aptekach charakter pracy na tych stanowiskach bywa podobny, to rzeczywisty zakres kompetencji i uprawnień jest już znacznie inny. Różnią się także zarobki, dlatego starając się o pracę w farmacji warto przyjrzeć się bliżej tym dwóm, jakże pokrewnym zawodom.

Wykształcenie

Podstawową różnicą między technikiem a magistrem farmacji, jest wykształcenie jakie posiadają osoby na tych dwóch stanowiskach. Aby móc poszczycić się tytułem magistra farmacji należy ukończyć 5 lub 5,5-letnie studia na jednej z wyższych uczelni. Podczas gdy, aby zostać technikiem farmacji wystarczy jedynie zdać egzamin z przygotowania zawodowego, po ukończeniu 2-letniej szkoły policealnej. Jednak osoba, starająca się o tytuł technika farmacji musi odbyć 2 lata stażu, natomiast przyszły magister farmacji tylko 6 miesięcy.

Samodzielność oraz wydawanie niektórych leków

Ilość wiedzy oraz zdobytego podczas nauki doświadczenia odbija się na obowiązkach jakie posiadają osoby piastujące te dwa, zdawać by się mogło, podobne stanowiska. Przede wszystkim należy wiedzieć, że technik farmacji nie ma pełnej samodzielności, ponieważ, o ile pracę w punkcie aptecznym może wykonywać będąc sam, o tyle w aptece konieczna jest obecność magistra farmacji.

To natomiast oznacza, że na każdej zmianie w aptece znajdować się musi co najmniej jeden magister farmacji. Jeśli podczas kontroli inspektoratu farmaceutycznego zostanie stwierdzony jego brak, apteka może zostać zamknięta.

Wymóg obecności magistra farmacji nie jest jednak bezpodstawny, ponieważ tylko on może wydawać leki zawierające substancje bardzo silnie działające, substancje odurzające oraz substancje psychotropowe grupy I-P oraz II-P. Magister farmacji ma również prawo do wyrobu tego typu medykamentów.

Wystawianie recept oraz samodoskonalenie

Kolejne różnice w obowiązkach obu tych profesji, to wystawianie recept oraz konieczność ciągłego dokształcania się. Magister farmacji ma prawo w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta wystawić receptę farmaceutyczną, czego nie może uczynić technik farmacji.

Technik nie ma też obowiązku ciągłego doszkalania się, natomiast magister farmacji zobowiązany jest do ciągłego zdobywania punktów edukacyjnych podczas szkoleń zawodowych czy konferencji. Są one również przyznawane za działalność naukową.

Zarobki i praca w farmacji

Różnice w wymaganym poziomie wykształcenia i zakresie kompetencji znajdują odbicie także w wysokości pensji proponowanych na tych dwóch stanowiskach. Podczas gdy technik farmacji może zarabiać od 2 – 4 tys. zł netto, pensja magistra farmacji jest już znacznie wyższa i wynosi 3,5 – 8 tys. zł netto, w zależności o regionu, doświadczenia i lokalizacji miejsca pracy.

Ze względu na przedstawione wcześniej wymogi prawne dotyczące dyżurów w aptekach, magistrom farmacji zdecydowanie łatwiej znaleźć pracę, ale technicy farmacji również nie muszą się martwić o zatrudnienie.

Artykuł powstał we współpracy z: