Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Czym jest proces rekuperacji

Czym jest proces rekuperacji

Poniedziałek 17 czerwca 2013, przez parzenica

Rekuperacja to proces powszechny. Klimatyzacja, wentylacja czy ogrzewanie w samochodzie - wszystko to bazuje na procesie rekuperacji.

Rekuperacja jest to proces polegający na odzyskiwaniu energii termicznej z gazów odlotowych oraz spalin, w celu ich wykorzystania w kolejnych procesach. Zachodzi on w różnego rodzaju urządzeniach, które nazywane są zazwyczaj rekuperatorami (nagrzewnice).
Rekuperacja to proces dnia codziennego. W samochodach, łodziach czy traktorach, ciepło ze spalin w procesie rekuperacji, jest wykorzystywane do ogrzania wnętrz pojazdów. W układach wentylacyjnych bądź nowoczesnych systemach klimatyzacji w nowoczesnych blokach mieszkalnych, ale także w domach jednorodzinnych, stosuje się rekuperację ciepła do ogrzania wnętrz bądź utrzymania w nich odpowiedniej temperatury przez całą dobę oraz zmniejszenia ilości energii niezbędnej do ich ogrzania. Wykorzystaniu podlegają powietrze bądź woda (odpływająca do kanalizacji), które oddają swoje ciepło do układu, gdzie ogrzaniu podlegają świeże powietrze bądź woda. Najprostszym i najpowszechniejszym elementem odpowiadającym za wymianę ciepła w systemach wentylacyjnych jest rekuperator, w tym przypadku najczęściej wymiennik krzyżowy. Bardziej profesjonalne systemy klimatyzacyjne wyposażone są w możliwość odzyskiwania energii z powietrza poprzez wymienniki ciepła w formie paneli sufitowych. Często stosuje się również systemy buforujące oraz magazynujące energię cieplną.
Oprócz ciepła, rekuperacji podlegać może także energia elektryczna. Przykładem mogą być coraz popularniejsze pojazdy samochodowe z napędem elektrycznym bądź hybrydowym, w których silnik elektryczny wykorzystywany jest jako prądnica. Podczas hamowania energia pojazdu jest przemieniana na prąd, przekazywany następnie do akumulatorów, bądź do sieci trakcyjnej np. w przypadku nowoczesnych tramwajów, które przekazują w ten sposób odzyskaną energię do linii energetycznej.