Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Czym charakteryzują się domy pasywne?

Czym charakteryzują się domy pasywne?

Wtorek 30 maja 2017, przez admin

Nowoczesne budownictwo coraz bardziej skłania się ku budowaniu domów pasywnych, które nie tylko bardzo dobrze się prezentują, ale w dodatku są też wysoce energooszczędne. Warto wobec tego dowiedzieć się, czym charakteryzują się tego typu domy.

Zminimalizowanie zużycia energii

Jedną z ważniejszych cech, jeśli chodzi o budownictwo pasywne jest to, że zminimalizowane są w nim całkowicie koszty codziennego zużycia energii podczas eksploatacji budynku. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w takim budownictwie opierają się w głównej mierze na skorzystaniu z wysokiej jakości materiałów budowlanych, a także na imponujących parametrach izolacyjnych przegród zewnętrznych. Najważniejsze w domach pasywnych są takie cechy jak: nowoczesność, atrakcyjny design, funkcjonalność, komfort oraz bezpieczeństwo.
Energia w domach pasywnych pobierana jest z odnawialnych źródeł energii, takich jak na przykład baterie fotowoltaiczne. Pozwala to obsłużyć wewnętrzny system wentylacji mechanicznej, co wpływa na niskie koszty utrzymania budynku. Domy pasywne w dużym stopniu przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Poza tym, mieszkańcy takich domów czują się na co dzień lepiej.

Design minimalistyczny

W domach pasywnych przeważa design minimalistyczny. Budowane są obiekty nowoczesne, o nieskomplikowanej bryle. To bowiem pozwala na jak najlepsze wyeksploatowanie źródeł energii. W domu takim żyje się w lepszej harmonii,
co jest jego kolejnym plusem. Patrząc na to, jak niskie są koszty utrzymania domu pasywnego, można spodziewać się, że w najbliższych latach architekci coraz częściej decydować będą się na budowanie właśnie tego rodzaju domów.
Domy pasywne to bez wątpienia domy przyszłości. Można przypuszczać, że za parę lat zdominują rynek nieruchomości pierwotnych. Im bardziej sprawdza się, jakie zalety ma budownictwo pasywne, tym mniej ma się wątpliwości, że to właśnie rozwiązanie warto wykorzystywać. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii świadczy o dosyć dużym poziomie wiedzy.