Internetowy poradnik

Strona główna > Rozrywka > Czym cechuje się wędkarstwo podlodowe?

Czym cechuje się wędkarstwo podlodowe?

Piątek 8 lutego 2019, przez admin

Coraz więcej osób decyduje się na taki typ połowu. Co warto wiedzieć o tej metodzie? Jaki sprzęt będzie przydatny? Jakie są metody połowów pod lodem? Jeśli interesuje Was taka tematyka, to zapraszamy do przeczytania dzisiejszego artykułu.

Wędkarstwo podlodowe to najbardziej niebezpieczna forma połowu. Wszystko ze względu na specyficzne warunki, w jakich odbywają się tego typu czynności. W związku z tym każdy wędkarz musi zachować szczególne środki ostrożności. Warto wiedzieć, że wędkarstwo podlodowe jest praktykowane oczywiście na zamarzniętych akwenach. Nie można nie dodać, że istnieją pewne zasady, które regulują taki sposób połowu. Są one ustalane i zatwierdzane - w naszym kraju - przez Polski Związek Wędkarski. Ten typ łowienia wymaga posiadania dobrej jakości sprzętu. Między innymi należy kupić odpowiedniej jakości wędki podlodowe. Czym cechują się elementy tego typu? Co ciekawe, są one najkrótszymi wędziskami stosowanymi na co dzień w wędkarstwie. Charakterystyczna jest między innymi ich długość, która wynosi do około 80 cm. Wędziska w tej kategorii powinny być uniwersalne. Chodzi o to, aby wędki podlodowe pozwalały na łowienie ryb (spod lodu) uwzględniając różne metody.

Przechodzimy do kolejnej ważnej kwestii. Jakie są zatem metody połowu pod lodem? Niektórzy decydują się na mormyszki. Jest to metoda, która została wymyślona w Rosji oraz Skandynawii. Warto tutaj wspomnieć o stosunkowo krótkim wędzisku. Niekiedy wynosi ono nawet tylko kilkanaście cm. Wędkarze mają również nierzadko do czynienia ze stosunkowo niewielkim kołowrotkiem o ruchomej szpuli. Wędziska w tej metodzie często też nie mają żadnego kołowrotka. Wtedy magazynkiem żyłki są dwa gwoździki, które zostały umieszczone w uchwycie. Mormyszka pełni zaś rolę przynęty.

Dużo osób łowi również na błystki podlodowe. Co warto wiedzieć o tej metodzie? Tutaj wędkarze używają wędek nieco dłuższych - w porównaniu do poprzedniej opcji. Wszystko dlatego, że elementy tego typu mają od 30 cm do 50 cm. Poza tym wędziska są stosunkowo sztywniejsze. Istotne jest to, aby żyłka też miała nieco większą średnicę. Za przynętę służą błystki podlodowe. To elementy, które po prostu imitują małe rybki. Cała idea polega na tym, aby "nabrać" dużą rybę na te akcesoria. Wtedy można liczyć na to, że - kolokwialnie pisząc - ryba połknie haczyk, a połów będzie udany.