Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Czy wykładzina podłogowa to alternatywa dla podłogi z drewna? Czy warto w nią (...)

Czy wykładzina podłogowa to alternatywa dla podłogi z drewna? Czy warto w nią zainwestować?

Poniedziałek 31 października 2016, przez admin

Jeśli nie chcemy lub nie możemy zainwestować w panele czy parkiet, warto pomyśleć nad wykładziną podłogową. To doskonała alternatywa dla każdego pomieszczenia. Pasuje do mieszkań, budynków użyteczności publicznej czy hal przemysłowych. Są dwa najważniejsze rodzaje takich wykładzin, warto je poznać, by nasz wybór był jak najlepszy.

W stylu dywanu

Nazwa jest precyzyjna aż do bólu, bo wykładziny dywanowe faktycznie przypominają dywan. Są tkane w podobny sposób, pasują przede wszystkim do biur, pokojów mieszkalnych czy hotelów. Produkowane są głównie z włókien naturalnych i sztucznych. Te pierwsze są często pochodzenia zwierzęcego, najbardziej znana jest wełna owcza i kozia. Mogą być też jednak zrobione z roślin, włókna kokosowego, trawy morskiej czy po prostu bawełny. Włókna sztuczne zrobione są najczęściej z nylonu, polipropylenu i poliestru.

Wełna - najlepsza do domu

Do mieszkań najbardziej pasują wykładziny wełniane. Ten materiał jest miły w dotyku, nie przyciąga kurzu, nie elektryzuje, gwarantuje świetną izolację cieplną i akustyczną. Liczne zalety to także odporność na ścieranie oraz pochłanianie wilgoci i oddawanie jej, gdy jest zbyt sucho.

Wykładziny elastyczne - doskonała alternatywa

Innym rozwiązaniem są wykładziny elastyczne. Są niezastąpione w wielu miejscach, kuchniach, szpitalach czy pomieszczeniach przemysłowych. Są antypoślizgowe, antystatyczne i antybakteryjne. Niektórzy sądzą, że takie wykładziny są nudne, lecz tak nie jest, bo na rynku mamy obecnie bardzo duży wybór. Są produkowane w różnych kolorach, a także imitują drewno lub kamień.

Rodzaje wykładzin elastycznych

Wybór jest spory, najbardziej znane i rozpoznawalne są wykładziny PCV. Popularność jest w pełni uzasadniona, bo są to wykładziny bardzo odporne na ścieranie, a jednocześnie ławo utrzymać je w czystości. Z tego też względu dość często znajdują zastosowanie przemysłowe. Poza tym są wykorzystywane w biurach, łazienkach czy publicznych toaletach.

Inny rodzaj to linoleum. Kiedyś bardzo popularne w naszym kraju, dzisiaj zastąpione właśnie przez PCV. Jeśli mamy dylemat, co wybrać to oczywiście lepiej postawić na PCV. Linoleum właściwie ma tylko jedną przewagę - wykonane jest z naturalnych materiałów. Zaliczamy do nich na przykład olej lniany czy mączkę drzewną.

Kolejny rodzaj to wykładziny korkowe - bardzo miękkie, ciepłe oraz sprężyste. Cechują je właściwości amortyzujące, więc doskonale pasują do przedszkoli i pokojów dziecięcych.

Na koniec warto wspomnieć o wykładzinach kauczukowych. Nie są zbyt często wykorzystywane, ale mają swoje zalety. Cechują się właściwościami antypoślizgowymi, więc przeważnie wykorzystywane są w przemyśle. Jedno z miejsc, w którym są najczęściej spotykane, to tak zwana śluza higieniczna - myje się tam obuwie przed wejściem na halę produkcyjną.

Warto zastanowić się nad tym, która wykładzina będzie dla nas najlepsza. Wybór jest spory, a to jaką wybierzemy, zależne jest oczywiście od miejsca wykorzystania.