Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Czy warto wykorzystywać tworzywo PCR?

Czy warto wykorzystywać tworzywo PCR?

Niedziela 12 lipca 2020, przez Artsites

Tworzywo sztuczne oznaczone skrótem PCR to nic innego jak tworzywo pochodzące z recyklingu. Jest to materiał już raz przez kogoś zużyty. Wszelkie zużyte butelki, worki, opakowania plastikowe. To wszystko trafia do zakładów recyklingu, gdzie jest przetwarzane na granulat, z którego można ponownie wytwarzać opakowania plastikowe. Jest to oczywiście bardzo korzystne dla środowiska naturalnego. Przede wszystkim, zużyte opakowania plastikowe nie trafiają na wysypiska, do lasów, czy też rzek, jezior i oceanów, a do zakładów recyklingu. Następnie z kolei, każdy producent opakowań z PCR może zaopatrzyć się w odpowiedni dla swoich potrzeb granulat i wytwarzać opakowania plastikowe z recyklingu na swoje potrzeby.

Czy opakowania z tworzywa PCR możemy stosować wszędzie?

Praktycznie możemy. Niemniej jednak, ze względu na możliwe występowania różnorodnych zanieczyszczeń, tworzywo PCR nie jest dopuszczone do produkcji opakowań do żywności. Warto jednakże podkreślić, iż postęp technologiczny pędzi do przodu nieubłaganie. Jeszcze do niedawna plastik w ogóle nie podlegał procesowi recyklingu a dziś jest to już w zasadzie normą. Można więc przyjąć założenie, iż na przestrzeni najbliższych lat, także problem zanieczyszczeń PCR zostanie rozwiązany a każdy producent opakowań z PCR będzie mógł wytwarzać także opakowania dla żywności.

Najważniejsze korzyści zastosowania opakowań z tworzywa PCR.

Tutaj oczywiście kwestią numer jeden, niezaprzeczalnie jest ekologia. Podczas przetwarzania zużytych opakowań plastikowych w tworzywo PCR, nie generujemy tak dużych ilości CO2, co ma wręcz zbawienny wpływ na atmosferę naszej planety. Musimy przecież pamiętać, iż CO2, jest gazem cieplarnianym, a jedno nadmierne stężenie w atmosferze naszej planety prowadzi do jej stałego rozgrzewania się. Ograniczając więc w tym zakresie wytwarzanie dwutlenku węgla, przyczyniamy się do zmniejszenia efektu cieplarnianego na naszej planecie.

Kolejną kwestią jest oczywiście zanieczyszczenie planety. Dotychczas, zużyte opakowania plastikowe trafiały przede wszystkim na wysypiska. Tam niestety zalegały w ogromnych ilościach, bowiem rozkład plastiku trwa kilkaset lat. Skutkiem tego stanu rzeczy, zużyte opakowania, butelki, worki, kanistry, wszystko to trafiało na dzikie wysypiska, do mórz, oceanów, rzek, jezior, oraz lasów. Zanieczyszczenie naszej planety systematycznie rosło. Wdrożenie możliwości recyklingu zużytych opakowań plastikowych jest więc bardzo korzystne dla naszej całej planety.

Jak skorzystać z opakowań z tworzywa PCR?

Aby także w swojej firmie wdrożyć opakowania z tworzywa PCR, trzeba przede wszystkim znaleźć odpowiedniego dostawce. Warto sprawdzić posiadane przez niego certyfikaty. Pozwoli to nam upewnić się, iż dany producent opakowań z PCR, rzeczywiście wykorzystuje granulat pochodzący z recyklingu. W końcu inwestując pieniądze swojej firmy w rozwój ekologiczny, chcemy mieć pewność, iż trafiają one tam, gdzie powinny.