Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Czy warto inwestować w system oddymiania?

Czy warto inwestować w system oddymiania?

Poniedziałek 23 września 2013, przez admin

Skuteczne oddymianie to jeden z elementów zapewniających znacznie wyższe szanse na przeżycie dla osób znajdujących się w płonącym budynku. Należy bowiem pamiętać, że ponad 90% ofiar pożarów to przede wszystkim ludzie, którzy zatrułi się dymem oraz toksycznymi gazami powstałymi w czasie spalania.

Dlatego właśnie systemy oddymiania to elementy coraz częściej montowane w wielu stawianych obecnie budynkach. Dzięki nim w razie ewentualnego pożaru możliwe staje się szybkie skierowanie dymu tam, gdzie wyrządzi najmniejsze szkody - na zewnątrz.

Systemy oddymiania składają się z kilku ważnych elementów, których ścisła współpraca będzie umożliwiała poprawne działanie i spełnianie swojej podstawowej funkcji ochronnej.

Głównym elementem takiego układu jest specjalna centrala, która monitoruje stan czujników dymu i automatycznie uruchamia poszczególne elementy systemu w momencie wykrycia zagrożenia. Owymi elementami są klapy oraz okna oddymiające, które sterowane elektronicznie bądź pneumatycznie są w stanie samodzielnie otworzyć się w momencie wykrycia pożaru, aby skutecznie wypuścić dym na zewnątrz zmniejszając jednocześnie ryzyko zatrucia wśród osób wciąż przebywających w zagrożonej strefie.

Oprócz samych czujników warto również w najbardziej kluczowych miejscach budynku zainstalować przyciski oddymiania. Jest to dodatkowe zabezpieczenie w postaci manualnego uruchamiania, w razie, gdyby czujniki uległy z jakichś powodów awarii. Bardzo dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w aparaturę alarmową, która w momencie aktywacji czujnika (albo wciśnięcia przycisku) natychmiast wyśle sygnał do wszystkich służb bezpieczeństwa, których zorganizowana akcja pozwoli ugasić pożar, przeprowadzić sprawną ewakuację, a także opatrzyć ewentualnych poszkodowanych.

Czy warto inwestować pieniądze w systemy oddymiania? Z całą pewnością tak. Są to bowiem elementy, które doskonale chronią nie tylko życie osób znajdujących się w budynku, ale również przechowywany tam sprzęt elektroniczny, dokumentację i inne wyposażenie, które może zostać zniszczone pod wpływem działania dymu wraz z wydzielanymi przezeń niebezpiecznymi substancjami.