Internetowy poradnik

Strona główna > Zakupy > Czy warto inwestować w felgi aluminiowe

Czy warto inwestować w felgi aluminiowe

Środa 29 kwietnia 2015, przez admin

Decydując się na zakup samochodu, wielu klientów zastanawia się nad tym, czy warto zainwestować w felgi aluminiowe, czy też stalowe obręcze kół będą w zupełności wystarczające. Zazwyczaj kryterium decydującym przy wyborze określonych felg jest wysokość budżetu na zakup i wyposażenie auta, jaki posiada się do dyspozycji.

Ceny alufelg są wyższe od tradycyjnych, stalowych obręczy. Warto wiedzieć, dlaczego tak jest i jakie są ich najważniejsze właściwości.

Najważniejsze właściwości felg aluminiowych

We wstępie należy wyjaśnić, że samo określenie felgi aluminiowe jest nie do końca prawidłowe. Do produkcji tego typu obręczy stosuje się bowiem na ogół stop aluminium i innego metalu np. magnezu. Dlatego też, chcąc być precyzyjnym, należałoby powiedzieć, że są one wykonywane z metali lekkich. Potoczna nazwa alufelgi oznacza felgi wykonane z aluminium, metalu, który charakteryzuje się duża miękkością. To z kolei doprowadziło do pojawienia się mitu, że są one mniej wytrzymałe od felg stalowych. Tymczasem jest dokładnie na odwrót. Felgi aluminiowe wykazują zdecydowanie wyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne od swoich stalowych odpowiedników. Dzięki plastyczności aluminium obręcze mogą ulec odkształceniu ,w przypadku uderzenia, lecz nie pękają, jak te wykonane ze stali. Dzięki temu mogą podlegać łatwej naprawie lub regeneracji. Ze względu na swą budowę felgi aluminiowe przyczyniają się do lepszego chłodzenia hamulców. Zwiększając efektywność działania całego układu hamulcowego, przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa jazdy samochodem. Alufelgi dzięki temu, że wykonane są z metali lekkich, charakteryzują się niższą masą od obręczy stalowych. To z kolei przekłada się na zmniejszenie zużycia elementów zawieszenia samochodu, a także na zwiększenie jego osiągów. Nie ulega jednak wątpliwości, że jednym z najważniejszych powodów, dla których wybiera się aluminiowe obręcze kół zamiast stalowych, jest ich efektowny design. Felgi aluminiowe znakomicie podkreślają wygląd samochodu. W zależności od wybranego wzoru mogą dodawać elegancji lub nadawać bardziej sportowy charakter. Bogactwo wzorów i kolorów powoduje, że nawet najbardziej wybredny klient znajdzie coś dla siebie. Podsumowując, można dodać, że choć felgi aluminiowe są droższe od stalowych, to ich unikalne właściwości sprawiają, że wyższa cena wydaje się w pełni uzasadniona.