Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Czy sklep internetowy to wciąż dobry biznes?

Czy sklep internetowy to wciąż dobry biznes?

Poniedziałek 1 września 2014, przez admin

Mały koszt inwestycji, perspektywa dużych zysków i potencjalnie nieograniczony rynek sprzedaży to niewątpliwe zalety praktycznie każdego sklepu internetowego. Prosta kalkulacja potencjalnych zysków względem nakładów, jakich potrzeba do rozpoczęcia działalności, popycha wiele osób właśnie w kierunku rozpoczęcia jakiegoś internetowego biznesu. Czy jednak wszystko to, co związane z internetowym biznesem rzeczywiście jest takie proste i bezproblemowe jak to się wydaje na pierwszy rzut oka? Niekoniecznie.

Oczywiście, jeśli naprawdę mamy jakiś super pomysł na sklep internetowy, znaleźliśmy interesującą, wciąż nie do końca zagospodarowaną niszę i mamy dostęp do atrakcyjnego cenowo towaru, szansa na rynkowy sukces zdecydowanie rośnie. Jeśli natomiast wchodzimy na jakiś silnie konkurencyjny rynek, na przykład chcemy otworzyć kolejny sklep z odżywkami dla kulturystów, markowymi ciuchami czy kosmetykami, już tak prosto raczej nie będzie. Ta druga sytuacja jest zdecydowanie częstsza, zatem każdy kto startuje z nowym internetowym biznesem, powinien być przygotowany na czekające go trudności.

Podstawowy błąd, jaki popełnia wiele osób otwierając swój pierwszy sklep internetowy to przeświadczenie, że klienci sami do niego trafią. Nic bardziej mylnego! O takim sklepie nikt się nie dowie, jeśli nie zabezpieczyliśmy odpowiednio dużego budżetu na cele marketingowe. W tym konkretnym przypadku chodzi przede wszystkim o kwestie pozycjonowania sklepu lub jego promocji w różnych systemach reklamowych, najczęściej w Google. Można to robić na własną rękę lub zlecić firmie zewnętrznej. W pierwszym przypadku zaoszczędzimy pieniądze, ale stracimy sporo czasu, a efektywność naszych działań może być zwyczajnie niska. W drugim przypadku pojawią się nowe koszty, ale szansa na zwiększenie ilości osób odwiedzających nasz sklep zdecydowanie wzrośnie, a tym samym perspektywa zysków będzie większa.

Drugi problem, nad rozwiązaniem którego warto zastanowić się już na etapie planowania nowego sklepu internetowego, to wybór systemu dystrybucji. Oferowany przez nas towar możemy sprzedawać samodzielnie lub skorzystać z dobrodziejstw specjalnego systemu logistycznego (dropshipping) i zostać pośrednikiem w sprzedaży. W pierwszym przypadku musimy zakupić towar i samodzielnie realizować wszystkie zadania związane z jego wysyłką do klientów. W drugim przypadku zamówienia złożone za pośrednictwem naszego sklepu internetowego są od razu kierowane do hurtowni, z którą mamy umowę i to ona odpowiada za wysyłkę towaru – my zarabiamy na różnicy w cenie. Ten drugi model sprzedaży jest niezwykle wygodny dla każdego właściciela sklepu, jednak w pewnym stopniu ogranicza nasze potencjalne zyski. Z drugiej strony nie potrzebujemy większego kapitału na zakup towaru do sklepu, nie interesują nas również wszystkie kwestie logistyczne związane z wysyłką towaru, a to wielka oszczędność czasu.

Jeśli przeprowadzimy odpowiednią kalkulację kosztów działalności i znajdziemy dobrych dostawców towaru to nasz sklep internetowy będzie miał dużą szansę na sukces, a sam biznes będzie rentowny. Jeśli natomiast zakładamy, że taki biznes od razu będzie generował znaczne zyski bez żadnego wkładu dodatkowego, możemy się na tym bardzo przejechać.