Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Czy prowadzenie firmy jest trudne?

Czy prowadzenie firmy jest trudne?

Wtorek 22 kwietnia 2014, przez Marek Konieczny

Mimo powszechnego narzekania, typowego dla obywateli naszego kraju, z roku na rok poprawiają się warunki prowadzenia działalności. Mamy dostęp do coraz przyjemniejszych ułatwień, takich jak wysyłanie dokumentów do urzędów przez internet czy zakładanie firmy w jednym okienku. Jednak czy samo prowadzenie jest trudne? Nie, o ile skupimy się na swoim zadaniu.

Żadnemu prezesowi nie powinny zaprzątać głowy kadry i płace, zdobywanie zleceń czy nadzorowanie skręcania każdej śrubki. Zamiast tego, powinien mieć do tego odpowiednich pracowników. Oczywiście nie każdy startuje z tak dużym kapitałem, żeby w pierwszym miesiącu działalności mieć już osoby pod sobą, dlatego można postawić na outsourcing kadr i płac.

Firmy, które się tym zajmują, zazwyczaj doskonale rozumieją potrzeby rynku i są w stanie zająć się tematem od początku do końca. Od znalezienia pracowników, przez rozmowy kwalifikacyjne, aż po podpisanie umowy i rozliczanie wypłaty. Zewnętrzne usługi kadrowe mają też tą zaletę, że zazwyczaj nie przynoszą istotnych kosztów firmie, ponieważ agencje pracownicze zarabiają przede wszystkim na marżach. A te są nakładane oczywiście na płace poszczególnych pracowników, a więc można to potraktować jak kolejny podatek.

Wszyscy przedsiębiorcy aktywnie i biernie poszukują niezagospodarowanych nisz. Jest to idealne środowisko do rozwoju. Brak konkurencji w kwestii reklam czy cen, brak problemów z nakłanianiem klientów do zmiany firmy. Prosta droga - wejście w niszę, wykreowanie produktu i sprzedaż po cenach narzuconych wyłącznie przez rozsądek. Interesującą branżą jest z pewnością outsourcing kadr i płac.

Oczywiście: w każdym większym mieście istnieją firmy, które już ją w całości wypełniły. Jednak okazuje się, że w wielu mniejszych miastach - na przykład posiadających 30 lub 40 tysięcy mieszkańców - brakuje właśnie takich firm. Tymczasem usługi kadrowe są potrzebne niemal wszystkim, którzy wyszli z etapu jednoosobowej działalności gospodarczej i nie stali się jeszcze średnim lub dużym przedsiębiorcą.

Poza tym nawet duże firmy od czasu do czasu borykają się z brakiem pracowników, na przykład w sezonie produkcyjnym, i wiele z nich sięga po usługi agencji pracowniczych. Pracodawców oczywiście interesują kadry i płace, natomiast warto pamiętać, że rynek pracowników jest równie interesujący, ponieważ w takich miastach zazwyczaj panuje istotna stopa bezrobocia. Daje to więc pewność co do klientów po obu stronach.

Źródło: ALTER FM