Internetowy poradnik

Strona główna > Finanse > Czy posiadanie karty wielowalutowej ma jakieś wady?

Czy posiadanie karty wielowalutowej ma jakieś wady?

Środa 15 sierpnia 2018, przez admin

Karty wielowalutowe cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Czym dokładnie są karty płatnicze tego rodzaju i jakie są ich zalety i wady?

Dokonanie płatności walutowej zwykłą kartą płatniczą rozliczaną w złotym jest możliwe, ale związane jest ze sporym kosztem. Bank nalicza wtedy sporą opłatę za przewalutowanie. Można jej uniknąć, wybierając karty walutowe, które rozliczane są w walucie, w której chcemy dokonać zapłaty. Teraz jednak do dyspozycji jest jeszcze wygodniejsza opcja – karty wielowalutowe.

 

Czym są karty wielowalutowe?

Kartami wielowalutowymi nazywa się takie karty płatnicze, które pozwalają na prowadzenie rozliczeń w wielu walutach. Operacje obciążają wówczas rachunek walutowy, do którego podpięta jest dana karta, z tym, że może być ona powiązana z kilkoma rachunkami jednocześnie. Wobec tego nie potrzeba zamawiać karty do każdego z nich osobno – wystarczy jedna karta wielowalutowa, na przykład IgoriaCard.

 

Dzięki kartom wielowalutowym można prowadzić różne płatności jeszcze łatwiej – zarówno te stacjonarne, jak również te internetowe. Kartą można płacić w sklepach zwykłych i on-line, opłacać hotele, przeloty, można wypłacać nią także pieniądze, dlatego ma uniwersalne zastosowanie.

 

Karta wielowalutowa przyda się:

  • turystom wyjeżdżającym poza Unię Europejską
  • osobom podróżującym służbowo po różnych krajach
  • osobom robiącym zakupy on-line w zagranicznych sklepach
  • innym osobom mającym konta walutowe

 

Zatem posiadanie karty walutowej wiąże się z wieloma zaletami – dokonywanie płatności jest wtedy jeszcze prostsze, ponieważ karta sama automatycznie rozlicza się w danej walucie. Są jednak pewne wady, o których musimy pamiętać.

 

Wady kart wielowalutowych

Główną wadą są koszty, dlatego warto zawsze dokładnie zapoznać się z nimi przed skorzystaniem z danej oferty. Na szczęście, wielu wydawców kart, na przykład IgoriaCard, nie wymaga od klientów ponoszenia regularnych opłat za ich użytkowanie. Warto zatem sprawdzić tabele opłat.

 

Minusem jest też fakt, że w razie zagubienia albo kradzieży karty wielowalutowej tracimy dostęp do wszystkich rachunków walutowych.