Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Czy pompy ciepła to dobre rozwiązanie do ogrzewania domu?

Czy pompy ciepła to dobre rozwiązanie do ogrzewania domu?

Piątek 10 lipca 2020, przez Artsites

Ogrzewanie naszych domów w sezonie zimowym jest absolutną koniecznością. Temperatury na zewnątrz, w naszej strefie klimatycznej, spadają dość drastycznie poniżej zera. Musimy więc wykorzystać zewnętrzne, dodatkowe źródło ciepła, aby zapewnić sobie maksymalnie wysoki poziom komfortu termicznego wewnątrz domu. W tym celu wykorzystywane są kotły grzewcze, oraz inne rozwiązania, w połączeniu z systemem dystrybucji ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych.

Obecnie jednak, klasycznie stosowane kotły węglowe, stają się coraz mniej pożądanym rozwiązaniem. Wynika to z faktu, iż spalanie węgla, jest rozwiązaniem niezbyt korzystnym dla środowiska. W trakcie procesu jego spalania, do atmosfery wydostaje się niebezpieczny dwutlenek węgla, oraz liczne inne zanieczyszczenia. Warto więc poszukać rozwiązań bardziej korzystnych dla środowiska. Idealnym, wydają się tutaj być nowoczesne pompy ciepła, które pozwalają nam na odzysk ciepła z otoczenia.

Jak przebiega odzysk ciepła z otoczenia?

Jeśli chodzi o pompy ciepła i ich proces odzysku ciepła, to trzeba na to spojrzeć z dwóch perspektyw. Wynika to z faktu tego, iż mamy obecnie dwa rodzaje pomp ciepła i działają one w oparciu o nieco inne zasady. Poniżej przedstawiamy obydwa rodzaje pomp ciepła wraz z ich krótką charakterystyką.

  • Pompy ciepła powietrzne – to urządzenia, które pozwalają nam na odzyskiwanie ciepła z otaczającej nas atmosfery. Nawet w ujemnych temperaturach, zgodnie z zasadami termodynamicznej skali temperatur, mamy do czynienia z istnieniem ciepła. Możemy je więc odzyskać i przekazać do czynnika grzewczego w naszych instalacjach. W tym przypadku, pompy ciepła są stosunkowo przystępne cenowo. Jednakże ze względu na skoki temperatury powietrza, trudno jest przewidzieć parametry pracy pompy, a tym samym koszty ogrzewania budynku.
  • Pompy ciepła gruntowe – tutaj z kolei, czynnik grzewczy tłoczony jest rurami do wnętrza ziemi. im na większą głębokość uda nam się wprowadzić rurociąg, tym wyższą temperaturę ogrzewania gruntowego uda nam się osiągnąć. Już na głębokości jednego metra, temperatura jest zawsze powyżej zera. Wobec tego, przy braku możliwości wykonania odwiertów głębinowych, możliwe jest zastosowanie instalacji poziomej. Jest ona jednakże mniej wydajna. Takie rozwiązanie jest bardziej kosztowne przy samym montażu. Jednakże z drugiej strony, zapewnia nam większy poziom przewidywalności ponoszonych kosztów i stabilną pracę całego systemu. Czynnik grzewczy będzie ogrzewany zawsze do tej samej temperatury.

Mamy więc do wyboru dwa rodzaje pomp ciepła. To, na który model się zdecydujemy, jest zależne przede wszystkim od naszego budynku oraz możliwości. Nie na każdej działce możliwe będzie zastosowanie głębinowych odwiertów. Szczególnie na Śląsku, gdzie mamy do czynienia z kopalniami. Jednakże pompa ciepła zawsze okazuje się być dobrym rozwiązaniem.

Czy więc warto w takie rozwiązania inwestować?

Aby mieć odpowiednio wyraźny przegląd sytuacji, należy sprawdzić aktualne oferty na pompy ciepła w Wadowicach. Trzeba tutaj zwrócić uwagę także na zapotrzebowanie energetyczne budynku. Przy każdej pompie ciepła zaś, będą opisane jej parametry pracy i zużycie energii elektrycznej w danych warunkach. Wystarczy teraz tylko wszystko przekalkulować i wyjdzie nam w wyniku to, czy warto w naszym przypadku inwestować w pompę ciepła. Uwzględnijmy jeszcze tylko fakt, iż jest to źródło ciepła całkowicie bezobsługowe. Po prostu ustawiamy temperaturę ogrzewania i zapominamy o całej instalacji. System sam monitoruje pracę i zgłasza ewentualne niezgodności, usterki czy też awarie.