Internetowy poradnik

Strona główna > Kultura > Czy książki papierowe są jeszcze potrzebne?

Czy książki papierowe są jeszcze potrzebne?

Czwartek 20 czerwca 2013, przez sqnbn

W dzisiejszych czasach, kiedy to niemal wszędzie znajdują się komputery ze stałym z reguły dostępem do internetu, korzystanie z książek papierowych, wydaje się być czymś co najmniej „dziwnym”.

Mimo to, amatorów literatury w jej tradycyjnej formie i postaci, nie brakuje. Zobacz dlaczego warto czytać książki.
Papierowa książka coraz częściej bywa określana jako „relikt przeszłości”. Korzystanie z niej, przypisuje się głównie studentom lub uczniom szkół podstawowych i średnich. Odwiedzając księgarnie tradycyjne, czy internetowe takie jak na przykład Gandalf, znacznie częściej zwracamy uwagę na książki nowoczesne.

Mamy tu na myśli e-booki czy też równie modne i popularne audiobooki. Wśród nich, wybieramy zazwyczaj wydania „premierowe” naszych ulubionych pisarzy. Kiedy indziej z kolei, szukamy na stronach księgarni takich jak Gandalf czy jej podobnych, informacji o najbardziej poczytnych autorach w danym czasie. Odwiedzając sklepy z książkami – czy to internetowe (np.: Gandalf) czy tradycyjne – dużo rzadziej zwracamy uwagę na papierowe wydania. A przecież taka książka, posiada „duszę”. Jest też dla niektórych z nas wygodniejsza w korzystaniu z niej. Poza tym czytając książkę w tradycyjnej formie, łatwiej zatopić się w świecie fantazji i oderwać od rzeczywistości. Tablet, laptop, komputer, telefon komórkowy czy inne urządzenie, na którym możemy wyświetlić czy przesłuchać treść książki, nie daje nam już takiej swobody.

Argumentem niektórych, na rzecz książek elektronicznych czy audiobooków, jest łatwość w ich przechowywaniu. Jednakże dla prawdziwego miłośnika literatury, to właśnie papierowe wydania, ustawione w równym rzędzie na półce, mają dużo większe znaczenie. Już sama świadomość posiadania takiego „żywego” tomu książki, a nie jedynie jego „elektronicznego klona”, sprawia prawdziwemu „molowi książkowemu” wiele satysfakcji.
Podsumowując, wartość książek papierowych jest tak naprawdę nie do opisania. To coś, co jest jedynie znane prawdziwym miłośnikom książek i czytania. Elektroniczne wydania książkowe pozostawiamy zaś zwolennikom nowoczesności.