Internetowy poradnik

Strona główna > Nieruchomości > Czy ceny mieszkań w 2020 roku będą rosły?

Czy ceny mieszkań w 2020 roku będą rosły?

Wtorek 11 lutego 2020, przez admin

Jak pokazują dane Eurostatu, od 2013 roku ceny nieruchomości w Polsce nieustannie rosną – w mniejszym lub większym tempie. Czy rok 2020 przyniesie w tej kwestii jakieś zmiany?

Mimo utrzymującej się już od kilku lat dobrej koniunktury i wciąż powstających nowych inwestycji deweloperskich, popyt na krajowym rynku nieruchomości w dalszym ciągu znacznie przewyższa podaż, co nie sprzyja niskim cenom. Nic nie wskazuje na to, by w 2020 roku ta zależność miała się zmienić. Jakie jeszcze czynniki wpływają na ceny nieruchomości?

Koszty budowy

Od jakiegoś czasu dużo się mówi o podwyżkach cen energii. Dotyczyć one będą oczywiście również branży budowlanej, co z pewnością przełoży się m.in. na wzrost cen materiałów budowlanych, a w efekcie na ceny gotowych nieruchomości.

Innym istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w prognozach, jest podwyżka płacy minimalnej, która od 1 stycznia tego roku wzrosła o 350 zł i wynosi obecnie 2600 zł. Może ona po pierwsze spowodować zwiększenie kosztów pracy po stronie inwestorów budujących nowe mieszkania. Po drugie, jak przewidują eksperci, zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia spowoduje wzrost inflacji, a tym samym podwyżkę cen nominalnych – także na rynku nieruchomości.

Nie można również zapominać o tym, że rosną nie tylko ceny materiałów budowlanych czy zatrudnienia pracowników, lecz także gruntów. Działek w atrakcyjnych lokalizacjach – w centrum miast lub na przedmieściach, ale w miejscach zapewniających dobry dojazd – jest coraz mniej. To kolejna ważna składowa, która wpływa na koszty deweloperskich inwestycji, a tym samym – na ostateczne ceny sprzedawanych lokali.

Koniunktura

Specjaliści z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych przewidują na ten rok spowolnienie koniunktury gospodarczej. Według ich prognoz wzrost PKB ma osiągnąć w 2020 r. poziom 3,4%, co jest wartością niższą w stosunku do poprzedniego, gdy wskaźnik ten osiągnął wartość 4%. Spowolnienie wzrostu gospodarczego na tym poziomie nie doprowadzi raczej do znacznego obniżenia cen na rynku nieruchomości. Eksperci wskazują jednak, że może być to jeden z ważniejszych czynników, który spowoduje ustabilizowanie się cen mieszkań w drugiej połowie roku. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem mieszkania w dobrej cenie, sprawdź ofertę dostępną na stronie https://vantage-sa.pl/.

Według przewidywań w 2020 ceny na rynku nieruchomości będą rosły, ale w tempie wolniejszym niż dotychczas. Możliwe również, że w drugiej połowie roku ten wzrost się zatrzyma i wartość lokali będzie utrzymywać się na stałym poziomie. Prognozy te opierają się jednak na wielu różnorodnych czynnikach i z czasem mogą się zmienić.