Internetowy poradnik

Strona główna > Społeczeństwo > Co wziąć pod uwagę przy wyborze nagrobka?

Co wziąć pod uwagę przy wyborze nagrobka?

Piątek 31 marca 2017, przez admin

Po utracie kogoś bliskiego, każdy musi stanąć przed trudną decyzją – jaki nagrobek mu postawić. W końcu to jedna z tych rzeczy, która przypomina o zmarłym. Warto więc poświęcić temu tematowi więcej czasu i zamawiając pomniki kierować się także innymi kryteriami niż te finansowe. W poniższym tekście podpowiadamy, co wziąć pod uwagę przy wyborze nagrobka.

Rodzaj pomnika

Wizyta w zakładzie kamieniarskim nie należy do najłatwiejszych, bo często wyborowi nagrobka towarzyszą emocje po śmierci zmarłego. Niemniej jednak, warto dłużej zastanowić się nad tym zakupem. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu szeroki wybór. Firmy takie jak http://nagrobki-granitex.pl oferują wiele rodzajów nagrobków. Obecnie największą popularnością cieszą się te, które osadza się na mogile naziemnej. Decyzja o ich kupnie powinna być podyktowana przeznaczeniem, bo dostępne są w wersji pojedynczej oraz podwójnej. Ta druga powinna zainteresować przede wszystkim osoby, które mają wkupione więcej miejsca na cmentarzu i szykują nagrobek np. dla małżeństwa. Z kolei Ci, które chcą stworzyć miejsce pochówku dla nieco większej grupy osób – części rodzin lub całego rodu – mogą zdecydować się na nagrobek podpiwniczny, czyli grobowiec. Jednak ze względu na wysoką cenę i ograniczenia techniczne, np. w rozmiarze czy kształcie, współcześnie należą one już raczej do rzadkości. 

Materiał nagrobka

Równie ważny jak rodzaj nagrobka, jest materiał, z którego będzie on wykonany. Na rynku dostępne są te z lastriko, z tworzyw sztucznych oraz z plastiku, ale zdecydowanie najtrwalsze są pomniki wykonywane z kamieni naturalnych – granitowe i z piaskowca. Musisz jednak mieć świadomość, że jakość niesie ze sobą też zdecydowanie większą cenę. Dla porównania, pojedynczy nagrobek z lastriko kosztuje ok. 1500 zł. Ceny tych granitowych rozpoczynają się od 2500 zł. Zastanawiasz się nad marmurowym pomnikiem? To nienajlepszy pomysł. Wiele kamieniarzy ma ten materiał w swojej ofercie, ale nie należy on do najsolidniejszych. Marmur to skała wapienna, podatna na erozję pod wpływem wody i różnicy temperatur. Czy istnieją jakieś tańsze zamienniki nagrobków z kamieni naturalnych? Coraz częściej pojawiają się tzw. konglomeraty, które je imitują, jednak nie prezentują się one równie okazale.

Dodatki i akcesoria nagrobkowe

Zamawiając nagrobek koniecznie zwróć uwagę na dodatki i akcesoria nagrobkowe, które go ozdobią. W czym możesz wybierać? Bez problemu znajdziesz krzyżyki oraz kwietne ozdoby, a także ramki na fotografie i misy, które przydadzą się do sadzenia kwiatków. Możesz też poprosić o pasujący do koloru nagrobka wazon - fantastycznie sprawdzi się zarówno na kwiaty cięte, jak i sztuczne – oraz ławeczkę, przydatną gdy grób odwiedzać będą osoby starsze. Dlaczego trwałe dekoracje to dobre rozwiązanie? Przede wszystkim dlatego, że dzięki materiałowi z którego są wykonane oraz mocnemu połączeniu z nagrobkiem, nie będą kusić grasujących po cmentarzu złodziei i przetrwają mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych.