Internetowy poradnik

Strona główna > Ciekawe Strony > Co warto wiedzieć przy uprawie borówki?

Co warto wiedzieć przy uprawie borówki?

Poniedziałek 11 maja 2015, przez admin

Posiadając nawet niewielką działkę, wiele osób decyduje się na uprawę wielu rodzajów roślin jagodowych. Jedną z częściej wybieranych do uprawy roślin jest borówka wysoka.

O borówce

Borówka wysoka zwana borówką amerykańską pochodzi z Ameryki Północnej. Jako gatunek została przydzielona do rodziny roślin wrzosowatych. Jej krzewy dochodzą nawet do wysokości 3 metrów.

Pędy borówki są wzniesione i wyrastają z pąków u podstawy krzewu. Pędy jednoroczne są zielonkawe, a w następnych latach pokrywają się spękaną korowiną. Borówka kwitnie w drugiej połowie maja, natomiast jej jagody dojrzewają od lipca do końca września. Korzenie są bogato rozgałęzione, ale zalegają bardzo płytko - stąd wynika konieczność zwrócenia uwagi na wilgotność gleby.

Uprawa

Na rok przed założeniem plantacji należy określić kwasowość gleby. W przypadku gdy pH gleby jest wyższe od wymaganego, należy to skorygować przez siarkowanie. Orientacyjnie w celu obniżenia pH o jedną jednostkę należy zastosować 1t siarki pylistej na 1ha.

Najlepiej do posadzenia wykorzystać sadzonki 2-3 letnie. Szczególnie nie poleca się roślin jednorocznych, gdyż ich posadzenie wymaga szczególnej opieki. Sadzonki sadzić można zarówno na wiosnę, jak i jesień. Borówka posadzona jesienią zdąży powiększyć bryłę korzeniową. Z kolei sadzenie wiosenne pozwala uniknąć potencjalnych uszkodzeń mrozowych.

Porównując borówkę do innych roślin sadowniczych, można stwierdzić, że borówka ma stosunkowo umiarkowane potrzeby nawozowe, gdyż jej nawożenie powinno zostać podzielone na 3-4 dawki w ciągu roku (spowodowane jest to płytkim systemem korzeniowym).

Jeżeli chodzi o pielęgnację borówki, to podstawowym zabiegiem jest cięcie roślin. W pierwszych 3-4 latach będzie to cięcie wyłącznie sanitarne polegające na usuwaniu pędów uszkodzonych lub obumarłych. Dodatkowo wykonywanym przez plantatorów zabiegiem jest ściółkowanie plantacji. Najczęściej do ściółkowania wykorzystuje się korę i trociny z drzew iglastych.

Podsumowując, borówka amerykańska jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie. Należy jednak pamiętać, że jak każdą roślinę, tak i ją może dopaść wiele chorób. Najczęstszą chorobą występującą w warunkach polskich jest zgorzel pędów. Należy zatem ciągle obserwować swoją plantację, a w przypadku wystąpienia choroby porażone pędy wycinać i usuwać z plantacji.