Internetowy poradnik

Strona główna > Pozycjonowanie > Co to jest pozycjonowanie

Co to jest pozycjonowanie

SEO to ciekawe narzędzie marketingu

Czwartek 16 maja 2013, przez parzenica

Pozycjonowanie to trudny proces, trwający miesiącami a nawet latami, który ma na celu zdobycie i utrzymanie określonych pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych takich jak Google czy Yahoo.

Pozycje, o których mowa w poprzednim zdaniu, to miejsce zajmowane przez określoną stronę internetową dla wybranego słowa kluczowego (frazy wpisywanej do paska wyszukiwań w wyszukiwarce).
Pozycjonowanie może się odbywać w każdej wyszukiwarce internetowej. W Polsce 99% pozycjonowanych stron www to serwisy pozycjonowane w wyszukiwarce Google. Wynika to z podziału polskiego rynku wyszukiwarek. Google jest niekwestionowanym monopolistą, dzierżąc 97-99% rynku. Ponadto witryna google.pl to najczęściej odwiedzana strona www w Polsce. Na drugim miejscu znajduje się znany facebook.com, a na trzecim... google.com. Ponadto, obie witryny Google (pl oraz com) mają około dwukrotnie więcej wyświetleń niż facebook.com. Taki stan rzeczy sprawia, iż google rządzi i dzieli w polskiej sieci.
Inne wyszukiwarki są w Polsce niemal nieznane. Niektórzy, zwłaszcza starsi internauci, korzystają z wyszukiwarki Yahoo. Jest to jednak kropla w morzu wyszukiwań. Dlatego wszyscy chcący się pozycjonować robią to w google.
Pozycjonowanie jest trudnym zadaniem, zwłaszcza dla początkujących, bądź kompletnych laików. Czy można je wykonywać samodzielnie? Oczywiście, że tak. Musimy jednak wiedzieć, że SEO to wiele pułapek, w które może wpaść osoba niedoświadczona, co skończyć może się efektem przeciwnym do zamierzonego, czyli spadkami pozycji, a w ekstremalnych sytuacjach nawet banem w wyszukiwarce, czyli całkowitym wyindeksowaniem (usunięciem) strony.