Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Co to jest bhp?

Co to jest bhp?

Poniedziałek 23 czerwca 2014, przez Marek Konieczny

Każdy z nas powinien czuć się bezpiecznie, zarówno w pracy, w domu, jak i w szkole. Zdarza się jednak, że nie mamy takiego komfortu i pracujemy w jakimś niezbyt bezpiecznym zawodzie, na przykład jako strażak, czy też górnik. Co wtedy zrobić, aby uczynić wszystko, by to bezpieczeństwo zostało jednak - przynajmniej na tyle, na ile to możliwe - zachowane?

Najlepiej przejść specjalistyczne szkolenia bhp. Wtedy poznamy zasady, jakimi należy się kierować nie tylko w codziennym dniu pracy, ale również w przypadku jakiegoś nieszczęśliwego wypadku. Dzięki temu nie staniemy w obliczu trudnej sytuacji całkowicie bezbronni, więcej nawet, będziemy wiedzieć, jak pomóc innym osobom, na przykład poszkodowanym kolegom.

Oczywiście nie tylko tego rodzaju zawody przechodzą wymienione wyżej kursy, możliwe jest to również w przypadku innych przedsiębiorstw, praktycznie każdy zakład pracy oferuje szkolenia bhp dla firm. Zdarza się również, że takie szkolenia uznawane są za obowiązkowe i nie można bez ich przejścia kontynuować dalszej pracy na wybranym przez siebie stanowisku.

Nie są one jednak na szczęście trudne i w większości wypadków chodzi tylko o to, aby wysłuchać, co prowadząca je osoba ma nam do powiedzenia i do zaprezentowania. Nie kończą się na przykład jakimś egzaminem, czy czymś w tym rodzaju.

Obowiązek szkoleń BHP ciąży na każdym polskim pracodawcy. Kodeks pracy zobowiązuje go do zapewnienia wszystkim swoim pracownikom przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązek ten dotyczy:

  • nowych pracowników
  • stażystów
  • jak i osób, które zmieniają stanowisko, bądź dalej na swoim stanowisku pozostają.

Obowiązek ten pomagają pracodawcom wypełniać firmy oferując szkolenia bhp dla firm. Szkolenia bhp, ponieważ przez wielu uważane są za nudę i niepotrzebną stratę czasu, prowadzone są w takiej formie, aby nie tylko zainteresować treścią, ale też i przekazać ją tak, aby pozostała w głowach kursantów na długo. W tym celu wykorzystywane są między innymi prezentacje multimedialne, filmy video czy manekiny, przy pomocy których odbywają się zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Nad przekazaniem wiedzy czuwają wykładowcy i instruktorzy, którzy posiadają odpowiedni zasób wiedzy i doświadczenie zawodowe. Ale nie tylko. Bo nie wystarczy mieć zasób wiedzy, ale też trzeba umieć ją przekazać. Przygotowanie dydaktyczne jest więc tak samo ważne. To właśnie ono gwarantuje właściwą realizację programu szkolenia.

UWAGA

Decydując się na wysłanie swych pracowników na szkolenia bhp, warto wybrać firmę, która wiedzę z tego zakresu przekazuje z pasją. Bo tylko wtedy pracownicy wrócą ze szkolenia optymalnie przygotowani do bezpiecznego wykonywania swoich obowiązków. - twierdzi Piotr Jarwin BHP-CENTER