Internetowy poradnik

Strona główna > Internet > Co powinno znaleźć się na profesjonalnej stronie internetowej firmy

Co powinno znaleźć się na profesjonalnej stronie internetowej firmy

Poniedziałek 1 sierpnia 2016, przez admin

Strona internetowa to wizytówka firmy, a zarazem sposób na dotarcie z ofertą do szerokiego grona
potencjalnych klientów. Warto przygotować ją zatem tak, aby jej wygląd, funkcjonalność oraz treść
dobrze świadczyły o produktach i usługach świadczonych przez przedsiębiorstwo.

Wybór serwera dla firmowej strony internetowej

Strona firmowa powinna działać tak, jak produkty firmy: niezawodnie. Z tego względu warto umieścić ją na serwerze o takim transferze miesięcznym, który zapewni stronie stabilne, szybkie działanie niezależnie od stopnia zaawansowania tworzących ją elementów oraz liczby odwiedzin. Firmy, które zajmują się tworzeniem stron internetowych, mogą wybrać serwery z usługą resell hosting. Usługa ta pozwala na wydzielenie części serwera firmy na stronę klienta. Część należąca do klienta może być dowolnie konfigurowana według jego potrzeb. Klient ma też dostęp do panelu administracyjnego, za pomocą którego może sam administrować swoją stroną.

Strona główna odpowiada za pierwsze wrażenie

Wygląd i treść strony głównej odpowiadają za to, czy potencjalny klient zostanie na stronie, żeby zapoznać się z ofertą firmy, czy też wyjdzie z niej po chwili. Badania prowadzone przez Google (http://research.google.com/pubs/pub38315.html) pokazały, że wystarczy 17 milisekund, aby
wyrobić sobie opinię o danej stronie. Za najbardziej atrakcyjne uznawane są strony proste wizualnie i jednocześnie reprezentatywne dla danej kategorii stron, takie które wydają się użytkownikom internetu znajome. Warto zatem postawić na minimalistyczny design, np. flat design (prostą,
przejrzystą grafikę, pozbawioną gradientów i efektu trójwymiarowości), czytelną typografię i niedużą ilość treści na stronie głównej. Może być ona zaprojektowana w formie typowo marketingowej: zawierać najważniejsze elementy oferty firmy w formie zachęty do zapoznania się z ich pełnym opisem. Na stronie głównej można także zamieszczać aktualności (należy jednak często je dodawać, żeby rzeczywiście były aktualne) oraz informacje o oferowanych przez firmę promocjach.

Informacje o firmie

Pierwsza podstrona może zawierać krótką prezentację firmy: jej historię, wartości, którymi kieruje się ona podczas prowadzenia działalności i współpracy z klientami. Na tej samej podstronie mogą znaleźć się też zdjęcia i krótkie prezentacje zarządu lub pracowników firmy. Warto również
pochwalić się tutaj zrealizowanymi projektami (portfolio), referencjami od klientów, a także logotypami firm, z którymi się współpracowało. Tę część można przygotować w formie studiów przypadku. Najlepiej jest umożliwić pobranie ich w formacie pdf po kliknięciu krótkiego opisu.
Dzięki temu uniknie się przeładowania strony treścią. Studium przypadku można przygotować według schematu: wyzwanie (przed jakim stanęła firma), rozwiązanie (sposób, w jaki firma sprostała wyzwaniu), rezultaty (odbiór zrealizowanego zadania przez klienta, społeczne konsekwencje tego zadania, np. poprawa jakości życia określonej grupy). W tej sekcji strony mogą znaleźć się również informacje o możliwości pracy w firmie.

Oferta i cennik

Wielu potencjalnych klientów przejdzie od razu do opisu oferty i cennika. Dla tych właśnie, którzy ponad wszystko cenią konkrety, należy przygotować czytelny i szczegółowy wykaz cen. Najlepiej jest wyszczególnić podstawowe usługi oraz usługi dodatkowe i obok każdej zamieścić jej cenę. Dobrze jest określić, czy cena zawiera podatekVAT. Cennik może mieć formę interaktywną, np. po najechaniu kursorem na rodzaj usługi wyświetli się jej cena. W tym miejscu warto zamieścić interaktywny kalkulator usług. Może on działać w ten sposób, że klient będzie klikał poszczególne usługi, a następnie dostanie ich zsumowaną cenę.

Szczegółowe dane adresowe firmy oraz sposób kontaktu

Na ostatniej podstronie należy zamieścić szczegółowe dane firmy: jej dokładną nazwę, adresy wszystkich oddziałów, NIP i REGON. Można umieścić tu także ikony odsyłające do firmowych profili na portalach społecznościowych. Dobrze jest dodać na tej podstronie interaktywne mapki lub informacje o współrzędnych geograficznych. Dzięki temu potencjalnym klientom łatwiej będzie dotrzeć do biura. W tym miejscu może też znaleźć się interaktywny formularz kontaktowy. Uprości to klientowi złożenie zapytania ofertowego.