Internetowy poradnik

Strona główna > Rodzina > Co powinnaś zrobić przed powrotem do pracy z urlopu macierzyńskiego?

Co powinnaś zrobić przed powrotem do pracy z urlopu macierzyńskiego?

Piątek 31 stycznia 2020, przez admin

Urlop macierzyński to piękny czas, w którym możesz odpocząć od pracy zawodowej i całą swoją energię poświęcić na opiekę nad dzieckiem. Niestety, ten okres kiedyś dobiega końca, a Ty stajesz przed wyzwaniem, jakim jest powrót do pracy. Co można zrobić, aby był on jak najłatwiejszy dla całej rodziny?

Co przysługuje kobiecie po powrocie z urlopu macierzyńskiego?

Mamy, które przed podjęciem urlopu macierzyńskiego były zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mają gwarantowany okres ochronny, który zobowiązuje pracodawcę do zatrudnienia kobiety ponownie na to samo stanowisko. Pracodawca nie może zdegradować kobiety ani wypłacać jej pensji niższej niż ta, którą otrzymywała do tej pory za wykonywaną pracę.

Kiedy czas pracy mamy karmiącej piersią wynosi ponad 6 godzin, przysługują jej dwie przerwy po 30 minut, które może poświęcić na karmienie piersią swojego dziecka. Jeśli kobieta ma więcej niż jedno dziecko, przerwy wydłużają się do 45 minut każda.

Mamy, które zdecydowały się na urlop wychowawczy, mogą złożyć podanie o pracę w niepełnym wymiarze godzin, który nie może być mniejszy niż połowa pełnego etatu. Przełożony jest zobowiązany do podpisania takiego wniosku.

Warto dobrze poznać swoje prawa i skorzystać z nich, aby powrót do pracy z urlopu macierzyńskiego był jak najmniej uciążliwy. W następnej kolejności, jeszcze przed zakończeniem urlopu, warto umówić się na spotkanie z pracodawcą i ustalić z nim szczegóły dalszej współpracy.

Jak zapewnić dziecku najlepsze warunki?

Przed powrotem do pracy powinno się dokładnie przemyśleć kwestię najważniejszą – opieki nad dzieckiem. Kto będzie się nim zajmować podczas nieobecności mamy? Można postawić na najbliższe osoby takie jak mąż czy dziadkowie, ale warto rozważyć również profesjonalne opiekunki lub żłobek. Bardzo cenne są w tej kwestii rekomendacje innych rodziców.

Powrót z urlopu macierzyńskiego do pracy wcale nie musi oznaczać rezygnacji z naturalnego karmienia dziecka. Aby maluch wciąż mógł korzystać z wszystkich zalet mleka mamy, warto zaopatrzyć się w odpowiedni laktator, który pozwoli na odciągniecie pokarmu, który następnie kto inny będzie mógł podać dziecku. Potrzebne będą również specjalne pojemniki i woreczki do przechowywania mleka oraz oczywiście odpowiednia butelka. Szeroki wybór wszystkich potrzebnych akcesoriów można znaleźć na stronie sklepu Lansinoh.

Rozmowa z pracodawcą i zapewnienie dziecku dobrej opieki to podstawy przed powrotem do pracy: jeśli o nie zadbasz, powrót do obowiązków zawodowych stanie się łatwiejszy!