Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Co oznacza skrót RCP?

Co oznacza skrót RCP?

Rozwiązania techniczne jakimi posługują się producenci w ewidencji czasu pracy.

Środa 22 stycznia 2014, przez Wisdom

System rejestracji czasu pracy to proces usprawniający zarządzanie zatrudnionymi osobami oraz tym samym dający większą kontrolę nad pracownikami. Elektroniczna rejestracja czasu pracy składa się czytnik rcp, plakietka, jak np. hasło, oprogramowanie rejestracji czasu pracy i ups’a oraz elektrozaczepu o ile system być używany do kontroli dostępu do terenu firmy.

W rejestracji czasu pracy na co dzień stosuje się z biometrii i identyfikatorów zbliżeniowych do zidentyfikowania eksploatatora.

1) Tagi RFID

RFID dokonuje rozpoznania użytkownika na bazie karty zbliżeniowej np. UNIQUE.

Komunikacja pomiędzy kartą a urządzeniem odbywa się bezprzewodowo, przy użyciu fal radiowych. W zależności od technik skonstruowania karty transmisja zachodzi w odległości od paru centymetrów do paru metrów. Niezależnie od normę w której pracują karty (Unique, Mifare, Hitag, Icode), chronią się one z dwóch koronnych składników: mechanizmu elektronicznego jak i anteny. Antena w karcie pełni dwa zadania. Naturalny jest fakt, że ma ona służyć do nadawania i odbioru informacji. Drugą funkcją sprawowaną przez antenę jest zasilanie mechanizmu elektronicznego w kartach pasywnych.

Najprostszym i najpopularniejszym aktualnie standardem RFID jest Unique. Pracuje on przy częstotliwości 125 kHz i umożliwia wymianę informacji z prędkością dwa kb/s. W trakcie procesu produkcji w ich syndromie elektronicznym programuje się unikalny numer, który później służy do identyfikacji. Karty tegoż typu używane są z reguły w identyfikacji osób oraz elektronicznych systemach zliczania czasu pracy.

Następnym pod względem popularności standardem RFID jest Mifare. Tego typu standard wymyślony przez firmę Philips. Pracuje on na częstotliwości trzynaście, 56 MHz i zapewnia przesył informacji z prędkością do 100 kb/s. Nie licząc numeru utworzonego w procesie produkcyjnym (analogicznie jak w kartach Unique), mają dodatkowo w wewnętrzną wspomnienie. Oryginalnie był to jedynie 1 kB, teraz wytwarzane są także karty Mifare o pojemności 4 kB.

2) Cechy biometryczne.

Technologia biometrii dokonuje rozpoznania użytkownika na bazie skanu palca i jego linii papilarnych.

Pierwotną zasadą identyfikowania ludzi jest analizowanie linii papilarnych, czyli tak zwana technologia biometryczna.
Odcisk palca każdego człowieka jest odmienny i nie istnieje drugi bliźniaczy odcisk palca. Atrybut ten normuje po prostu przyroda. Zewnętrzna powierzchnia dłoni człowieka jest pokryta liniami papilarnymi, jakich forma to przeważnie pętle, spirale lub trójkąty.
Do pierwotnych acz najmniej wygodnych technologij skanowania odcisków palców i identyfikacji człowieka wypada wspomnieć tzw. procedurę inkaustową, jaka polega na umazaniu palca inkaustem a potem przyłożenia go na kartce papieru. Potem kartkę skanuje się i profesjonalnym programem odcisk palca utrwalany jest w formie liczbowej. Metoda ta może jednak doprowadzać do deformację albo "deficyty " w odbiciu odcisku palca, przez niezupełne pomalowanie atramentem albo nazbyt grubą jego powłoka.

W dzisiejszych czasach przeważnie do skanowania odcisków palców używa się skanery optyczne, które automatycznie sporządzają odcisk na algorytm cyfrowy ), sposoby termalne czy także ultradźwiękowe.

Funkcjonowanie elektronicznego zliczania czasu pracy.

Czytnik biometryczny w oparciu o rozpoznanie personelu oblicza dokładny czas zaczęcia i zakończenia pracy przez zatrudnionych pracowników. Później dane z czytników biometrycznych lub zbliżeniowych są rozpatrywane przez program zarządzający systemem rejestracji czasu pracy i na podstawie tej analizy administrator systemu czasu pracy będzie mógł przejrzeć jaki czas pracy faktycznie dany pracownik był w pracy. Po otrzymaniu tych danych administrator systemu czasu pracy może stworzyć bilans z okresu pracy przez jaki dany pracownik był w pracy z wyszczególnieniem wszelakich spóźnień, nieobecności, samowolnych wyjść biznesowych, pauz także z całkowitym czasem pracy danego pracownika.

Pozytywy będące rezultatem wykorzystania elektronicznego zliczania czasu pracy.

Tego typu wiarygodne i akuratne ewidencjonowanie czasu pracy zatrudnionego personelu zobowiązuje ich do bardziej skutecznej i wydajnej pracy podobnie jak do terminowości. Instytucja osiąga w związku z tym dużą kontrolę nad swoją kadrą. Na dodatek elektroniczna ewidencja czasu pracy pozwala na redukcję wysokości kwoty przeznaczanej na funkcjonowanie przedsiębiorstwa czy też redukcję chociażby nakładów ponoszonych na papier i inne artykuły, niezbędne, kiedy korzysta się z tradycyjnej metody obliczania czasu poświęcanego na pracę.