Strona główna > Zdrowie > Co na katar u dziecka
Co na katar u dziecka
kilka domowych sposobów
Wtorek 6 stycznia 2015, przez
Katar u dziecka – sam w sobie – nie jest groźny, ale na pewno jest taką dolegliwością, która bardzo przeszkadza maluchowi w jego normalnym, codziennym funkcjonowaniu. Trudniej mu się oddycha, źle śpi, niewygodnie je… Co zatem można poradzić na katar u dziecka? Co robić, aby mu ulżyć?
Podawaj dziecku dużo płynów
Może to być po prostu woda lub na przykład jego ulubiona herbatka malinowa. Duża ilość płynów pomoże rozrzedzić wydzielinę zalegającą w nosie, dzięki czemu łatwiej będzie ją usunąć.
Nawilżaj powietrze i utrzymuj stałą temperaturę
W pokoju dziecka, a także w każdym innym pomieszczeniu, w którym ono przebywa, szczególnie tam, gdzie śpi. Zbyt suche, jak również za ciepłe powietrze nie są korzystne dla zakatarzonego noska. Idealna temperatura w takiej sytuacji to ok. 21 stopni Celsjusza, a wilgotność mniej więcej 40 – 45%.
Stosuj eteryczne olejki inhalacyjne
Wkrapla się je do nawilżaczy powietrza, skrapia nimi pościel lub ubranko dziecka. Można również wypróbować, przyklejane do piżamki, plasterki z olejkami eterycznymi. Wszystko po to, aby udrożnić nos i ułatwić maluchowi oddychanie.
Aplikuj witaminę C
W czystej postaci lub tę zawartą w owocach czy warzywach. Dziecko odczuje ulgę, ponieważ uszczelnimy dzięki temu naczynka krwionośne i zmniejszymy obrzęk śluzówki nosa. Dodatkowo, witamina C ma działanie wzmacniające odporność, co z pewnością przyda się każdemu zakatarzonemu maluszkowi.
Oczyszczaj nos wodą morską
Przyniesie to dziecku ulgę. Wszelkiego rodzaju spraye do nosa z wodą morską albo roztworem soli fizjologicznej dostępne są w aptekach bez recepty. Warto je stosować, nawet kilka razy dziennie. Są bezpieczne i skuteczne. Rozrzedzają i wypłukują wydzielinę z nosa oraz naturalny sposób nawilżają śluzówkę, ułatwiając oddychanie.
Wykorzystaj cebulę, czosnek, chrzan…
A zatem wszystkie domowe sposoby, którymi leczyły nas z kataru nasze babcie. Jeżeli nie uda się zachęcić dziecka do wypicia soku z cebuli, można ją pokroić w obecności dziecka… albo zetrzeć chrzan lub posiekać czosnek. Substancje, które się wtedy ulotnią, spowodują – co prawda – nieprzyjemne łzawienie u dziecka, ale także szybko i efektywnie oczyszczą jego przewody nosowe. Metoda bardzo dobra zwłaszcza w przypadku tych kilkulatków, które mają jeszcze problem z wydmuchiwaniem nosków. Nie stosujemy jej oczywiście w przypadku niemowlaków.
Więcej na temat kataru u dzieci znajdziesz na: http://wylecz.to/pl/dziecko/choroby-i-dolegliwosci/co-na-katar-u-dziecka.html