Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Co daje szkoła rodzenia?

Co daje szkoła rodzenia?

Środa 24 lutego 2016, przez Marek Konieczny

Ciąża to okres bardzo ważny w życiu nie tylko kobiety, ale również jej partnera i osób bliskich. To także okres bardzo trudny, gdy organizm kobiety domaga się różnych rzeczy, a w jej głowie czasem jest mętlik. Ciąża, zwłaszcza ta pierwsza, jest wielką niewiadomą. Czytanie poradników i słuchanie opinii kobiet, które ciążę już przeszły nie zawsze pomaga. Jedną z alternatyw dla par poszukujących odpowiedzi jak radzić sobie z ciążą i porodem są szkoły rodzenia.

Opinie na temat, czy warto uczęszczać do szkoły rodzenia, są podzielone. Z jednej strony pojawiają się głosy starszego pokolenia, które przecież takich udogodnień nie miało i cała ta szkoła rodzenia jest jedną wielką fanaberią. Inne głosy, również przeciwne takiemu rozwiązaniu, opowiadają się za samodzielnym przejściem przez ten proces, bo przecież nasze matki i babki również radziły sobie same. W opiniach negatywnych można łatwo wychwycić konserwatyzm. Pomimo to, szkoły rodzenia zdobywają jednak coraz większą popularność i zwłaszcza w większych miastach nie brakuje ofert kursów dla przyszłych matek i par.

Przede wszystkim, uczęszczając na zajęcia do szkoły rodzenia można zdobyć i usystematyzować wiedzę na temat ciąży, rozwoju dziecka i samego porodu od specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Na zajęciach w szkołach rodzenia wykładają lekarze, położne, psychologowie i inni specjaliści. Osoby, które zamierzają polegać na forach internetowych i artykułach dotyczących ciąży mogą mieć mętlik w głowie z powodu ogromnej liczby sprzecznych czasem informacji. Zadaniem szkoły rodzenia jest nie tylko pomoc w przebyciu ciąży, ale również przygotowanie przyszłych rodziców do praktycznej opieki nad dzieckiem. To właśnie na tego typu kursie można nauczyć się jak karmić dziecko, jak je przewijać czy jak je nosić i kąpać. Na zajęciach demonstrowane i przeprowadzane są ćwiczenia fizyczne, które bardzo pomagają przyszłym mamom, jak choćby nauka oddychania przeponą. Nie bez znaczenia jest uczestnictwo partnera ciężarnej kobiety. Wszak poród i wychowanie dziecka to nie zadanie dla jednej osoby, tylko dla obojga rodziców.

Zajęcia w szkołach rodzenia są bardzo często prowadzone w szpitalach. Jeśli zajęcia się odbywają w placówce, w której dodatkowo kobieta zamierza rodzić, to jest to świetna okazja do poznania położnych i lekarzy. To ma znakomite znaczenie psychologiczne, gdyż uczęszczając w jedno miejsce i potem rodząc w nim, kobieta czuje się znacznie pewniej niż w obcym miejscu z obcymi ludźmi. Istnieją również prywatne szkoły rodzenia, które prowadzone są przez osoby z dużym doświadczeniem i pasją.

Uczestnictwo obojga partnerów w zajęciach przyczynia się do ich zbliżenia, a także lepiej przygotowuje do pełnienia roli rodziców. Uczestnictwo mężczyzny jest również dużym wsparciem dla kobiety w ciąży, dzięki czemu nie czuje się ona samotna w tym trudnym dla niej okresie. Wielu mężczyzn nie wie jak zachować się w takich sytuacjach, a także jak radzić sobie z małym dzieckiem. Jest to więc dobra okazja do wykazania się na tym polu.

Pomoc w przygotowaniu artykułu: http://www.reha-junior.pl/szkola-rodzenia/