Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Chwila oddechu w mieście

Chwila oddechu w mieście

Najpiękniejsze parki świata

Środa 22 stycznia 2014, przez Justyna

Są namiastką spokoju i wolności w pełnym gwaru i hałasu mieście. Można w nich odpocząć, zrelaksować się, pospacerować, poleżeć na trawie, pobawić się z psem, albo pojeździć na rowerze. To prawdziwy skarb każdego miasta. Poznaj najpiękniejsze parki świata.

Jego wykonanie zajęło 15 lat!

Chodzi oczywiście o Central Park w Nowym Jorku. Jego budowa rozpoczęła się w 1875 roku. Aby stworzyć jeden z najpiękniejszych parków świata, pracowało na tym 20 tysięcy robotników przez 15 lat. Największym wyzwaniem było przekształcenie bagien, w teren nadający się do użytku. Ale udało się. Obecnie Central Park to piękne i rozległe łąki, kilkanaście wzgórz, ścieżki dla pieszych, a także cudowne aleje spacerowe.

To świetne miejsce wypoczynkowo-rekreacyjne i oaza natury w mieście. Dzieci mogą pobawić się na placu zabaw albo zwiedzić nowojorskie zoo. Tutaj można odpocząć od betonowej dżungli. Zrelaksować się, spotkać z przyjaciółmi i zapomnieć o problemach.

W tym parku spotkasz dzikie daniele

Phoenix Park w Dublinie to największy zamknięty kompleks parkowy w Europie. Park otoczony jest murem o długości 11 km. Irlandczycy mają do dyspozycji ponad 700 hektarów zieleni. Na terenie parku znajduje się m.in. rezydencja prezydenta Irlandii, zoo, piękne ogrody oraz Zamek Ashtown wraz z centrum informacyjnym parku, a od XVII wieku mają tutaj swój dom stada dzikich danieli.

W parku Phoenix odbywa się wiele imprez sportowych i muzycznych. Fani motoryzacji mogą wybrać się na przykład na wyścigi motorowe. Od 2003 roku w parku odbywa się również "wielki bieg Irlandii". Ogromna przestrzeń wykorzystywana jest także podczas koncertów. Grali tutaj m.in. Bono, czy Robbie Williams.

Piękny park tuż pod nosem

Park Śląski znajdujący się na terenie Chorzowa jest jednym z największych parków miejskich w Europie. To nie tylko zielone płuca Górnego Śląska, ale również jego centrum kulturalne. Park powstał na zdewastowanych terenach poprzemysłowych - hałdach, odpadach pogórniczych, bagnach i nieużytkach rolniczych. Trzeba było włożyć wiele pracy i wysiłku w to, aby zagospodarować ten teren zielenią i stworzyć piękny park.

Jest on podzielony jest na dwie strefy. Centralna część ma charakter leśny, pozostała kulturalno-rekreacyjny. Znajduje się tu m.in. stadion, zoo, wesołe miasteczko i planetarium. Dużą atrakcją jest również kolej wąskotorowa oraz kolej linowa "Elka".

Dowiedz się, kto wykonał przedmiar robót dla parku "Lasek Brzozowy" w Warszawie - http://angra-kosztoysy.pl