Internetowy poradnik

Strona główna > Finanse > Chcesz wybrać najlepszą lokatę? Dowiedz się jak to zrobić!

Chcesz wybrać najlepszą lokatę? Dowiedz się jak to zrobić!

Piątek 12 czerwca 2015, przez admin

Banki przygotowują wiele ciekawych ofert dla osób, które chcą bezpiecznie inwestować posiadany kapitał. Znalezienie najbardziej korzystnej lokaty bankowej może okazać się sporym wyzwaniem, a propozycje tego typu często różnią się pod różnymi względami.

Przed zdecydowaniem się na podpisanie umowy z konkretnym bankiem warto zadać sobie pytanie czym charakteryzują się najlepsze lokaty. Jednocześnie trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że wybór danego rozwiązania będzie w dużym stopniu uzależnione od indywidualnych potrzeb.

Oprocentowanie ma znaczenie

Jednym z najważniejszych czynników, które są brane pod uwagę przez klientów banków, jest oprocentowanie lokat. Na pewno jego wysokość ma bardzo duży wpływ na ostateczne zyski. W przypadku większości ofert oprocentowanie jest stałe, co sprawia że można stosunkowo łatwo przewidzieć wysokość dochodów uzyskanych w czasie trwania umowy z bankiem. Prostym sposobem na porównanie różnych ofert jest na przykład ranking lokat, w którym można znaleźć przejrzyste zestawienie produktów bankowych.

Czas trwania umowy

Wpłacenie pieniędzy na lokatę bankową jest związane z zamrożeniem kapitału. Oczywiście takie pieniądze można wypłacić także w trakcie trwania umowy, jednak w większości banków jest to związane z niezbyt przyjemnymi konsekwencjami, na przykład utratą już zgromadzonych odsetek. Na rynku można znaleźć bardzo różne propozycje – od lokat jednodniowych po takie, które trwają nawet 3 lata. W przypadku długoterminowych rozwiązań banki zazwyczaj oferują wyższe oprocentowanie, dlatego warto brać je pod uwagę.

Korzystne promocje

Od czasu do czasu na rynku produktów bankowych pojawiają się bardzo korzystne propozycje, które charakteryzują się stosunkowo wysokim oprocentowaniem. Często najlepsza lokata to właśnie taka promocyjna oferta. W przypadku korzystania z tego typu oferty trzeba jednak liczyć się z kilkoma istotnymi kwestiami. Należy zawsze dokładnie zapoznać się z umową i sprawdzić na jak długi okres proponowane jest korzystne oprocentowanie. Między bankami panuje duża konkurencja, dlatego często przedstawiają swoje oferty w bardzo korzystnym świetle i niestety przy okazji wprowadzają w błąd mniej świadomych klientów.

W zależności od indywidualnych oczekiwań oraz wysokości posiadanego kapitału najlepsza lokata może mieć oprocentowanie stałe lub zmienne, może być zawierana na kilka miesięcy lub kilka lat. Mimo wszystko na rynku można zleźć stosunkowo korzystne oferty, dlatego warto poświęcić czas na analizę propozycji różnych banków.