Internetowy poradnik

Strona główna > Nieruchomości > Ceny mieszkań idą w górę. Co spowodowało podwyżki?

Ceny mieszkań idą w górę. Co spowodowało podwyżki?

Środa 11 października 2017, przez admin

Przez dość długi czas ceny mieszkań w Polsce utrzymywały się na dość stabilnym poziomie. Jednak w ostatnim czasie eksperci zauważyli zmiany – niestety, nie są one na korzyść klientów i inwestorów, ponieważ oznaczają podwyżki. Co spowodowało, że teraz za mieszkanie musimy zapłacić więcej?

Powodów wzrostu cen mieszkań jest bardzo dużo. Są one zależne od tego, czy mamy do czynienia z mieszkaniami z rynku pierwotnego, czy też z tymi z rynku wtórnego, czyli używanymi.

Wzrost cen gruntów

W ostatnim czasie zaobserwowano wzrost ceny gruntów, szczególnie w dobrych lokalizacjach. W związku z tym deweloperzy muszą zapłacić więcej za działki potrzebne do wybudowania nieruchomości mieszkalnych. To z kolei odbija się na kosztach mieszkań. 

Większe koszty pracownicze

Rosną również pensje – to przekłada się także na koszty związane z budową mieszkań, ponieważ deweloper będzie musiał zapłacić więcej nie tylko robotnikom, ale również innym pracownikom potrzebnym w procesie realizacji nieruchomości. 

Wzrost cen materiałów

Podwyżki dotknęły także materiałów budowlanych. Wobec tego deweloperzy wliczają je również w koszty nieruchomości.

Zakończenie programu Mieszkanie dla Młodych

Na początku 2018 roku kończy się program Mieszkanie dla Młodych, który w ostatnich latach cieszył się dużym zainteresowaniem. Przez długi czas deweloperzy dbali o to, aby ceny ich nieruchomości były tak niskie, aby zmieściły się w limicie. Teraz, gdy program przestanie działać, deweloperzy nie będą musieli już trzymać się limitów.

Kupowanie mieszkań jako inwestycje

Również na podwyższenie cen mieszkań ma wpływ kupowanie ich w celach inwestycyjnych. Wielu inwestorów płaci wtedy gotówką. To powoduje, że deweloperzy także podwyższają ceny, ponieważ kupujący mogą pozwolić sobie na zapłacenie za nieruchomości więcej.

Wobec tego wtedy, gdy planujemy kupno mieszkania Warszawa, Kraków, Wrocław to tylko niektóre z miast, gdzie ceny w ostatnim czasie wzrosły. Gdy chcemy zdecydować się na zakupienie nieruchomości, warto zrobić to teraz, ponieważ eksperci nie wskazują na to, aby ceny w najbliższym czasie miały spaść.

}}