Internetowy poradnik

Strona główna > Kultura > Cała Polska czyta (nie tylko dzieciom)

Cała Polska czyta (nie tylko dzieciom)

Środa 6 lipca 2016, przez Marek Konieczny

Jak podają statystki na podstawie badań, przeprowadzonych na zlecenie Biblioteki Narodowej, około 37% Polaków sięgnęło po przynajmniej jedną książkę w ubiegłym roku. Zaledwie około 8% przeczytało więcej niż jedną pozycję, natomiast ponad połowa Polaków nie czyta wcale. Nie wygląda to zbyt optymistycznie. Takie tendencje utrzymują się sąsiednich krajach europejskich. Czytanie książek zostaje zastępowane innymi formami spędzania wolnego czasu — najczęściej przegrywa z telewizją czy wszelkimi aktywnościami on-line.

O korzyściach płynących z czytania książek nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba - przede wszystkim wspomagają rozwój emocjonalny i intelektualny. Ułatwiają wyrażanie swoich stanów emocjonalnych, ułatwiają zdolność wypowiedzi. Czytanie wzmacnia pamięć i koncentrację, wzbogaca zasób słownictwa i rozwija kompetencje językowe, rozwija wyobraźnię i pobudza kreatywność. Książki wciąż są cennym źródłem wiedzy i przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Często mówi się, że książka jest najlepszym przyjacielem człowieka — zabiera nas w podróż bez wychodzenia z domu.

Audiobooki dla dzieci, czyli tak zwane książki mówione są dobrym rozwiązaniem dla najmłodszych czytelników - którzy sami czytać jeszcze nie potrafią. Choć oczywiście nie tylko, audiobooków można słuchać w każdym wieku i o każdej porze, pod warunkiem, że mamy ze sobą odtwarzać CD lub mp3. Jakie pozycje sprawdzą się dla najmłodszych? Bajki lub baśnie dla dzieci są świetnym rozwiązaniem. Dostępne zarówno w wersji papierowej, tradycyjnej, jak i w formacie mówionym, czytane przez najznamienitsze polskie głosy. Najpopularniejsze baśnie to te napisane przez braci Grimm, Charlesa Perraulta i Hansa Christiana Andersena.

<książki dla młodzieży (http://aros.pl/kategoria/85/Dla-mlodziezy/0) to nie tylko przykre i niechętnie wybierane lektury szkolne - ale także wzruszające, zabawne, czasem straszne, opowiadające o pierwszych miłościach, problemach w szkole czy z rodzicami pozycje, jednym słowem takie, które sprawiają, że młody człowiek chętnie identyfikuje się z bohaterami. Wśród popularnych autorów znaleźć można Małgorzatę Musierowicz, Krystynę Siesicką, Harlana Cobena, Nicolasa Sparksa, Joanne K. Rowling, Meg Cabot czy Keri Smith. Nastolatki najchętniej sięgają po elektroniczne wydania - e-booki, które można czytać na przeznaczonych do tego czytnikach, czy na ekranach telefonów, laptopów, komputerów.

Pozycje elektroniczne czy audiobooki są tańsze niż wersje papierowe - a często cena jest czynnikiem decydującym. Alternatywa jest korzystanie z bibliotek, które oferują swe bogate zasoby dla czytelników w każdym wieku.